reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Petrohrad

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny

Sdílet: facebook twitter google+

Petrohrad nebo-li Petršpurk je zřícena hradu nad obcí Petrohrad na Podbořansku. Z původního hradu prakticky nic nezůstalo, na vrcholu kopce se ale nachází kaple a vyhlídka. Pod vrcholem až k Petrohradu se rozkládá přírodní památka Háj Petra Bezruče.

Hrad Petrohrad

Historie

Stavitelem hradu byl zřejmě na konci 14. století Petr z Janovic, který mu dal také jméno, někdy je uváděn jeho předchůdce Petr z Vrtby z rodu Hroznatovců. Janovicové prodali petrohradské panství i s hradem Petrsburgem Gutštejnům, poté přišel rod Libšteinských z Kolowrat, kteří nechali pod hradem postavit zámek a Petršpurk opustili. Posledními majiteli byli Černínové, kteří se také významně podíleli na současné době hradu i okolí. Roku 1650 založil Heřman Černík na troskách dolní části hradu rotundovou kapli Všech svatých, ke které později přibyla vyhlídková zřícenina.

Současnost

Z původního hradu nezůstalo téměř nic, ani archeologické výzkumy vedené Černíny nepřinesly žádné výsledky. K vidění jsou zbytky bergfritu pod kaplí a fragmenty zdiva z opevnění. Zřícenina na vrcholu kopce je pouhou romantickou replikou z 19. století, kterou nechali vystavět Černínové jako vyhlídku na krajinářský park pod ní. Dnes nese jméno Petra Bezruče a je chráněnou památkou. Od kaple je vyhlídka na zámek a Petrohradsko. V zámku je v současné době psychiatrická léčebna.

Hrad PetrohradPřístup

Od zámku vede k hradu červená turistická značka (cca 1 km). Okolím prochází Naučná stezka Jesenicko, která z hradu pokračuje Hájem Petra Bezruče k památnému dubu.

Otevřeno

celoročně, bez vstupného, kaple běžně je uzavřena


Kontakty:

Hrad Petrohrad
GPS: 50.1201N, 13.4393E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google