e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Chyše

region: Další tipy v kraji, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, ubytování a gastronomie, přírodní zajímavosti

Sdílet: facebook twitter google+

Zámek ChyšeSídlo rodu Lažanských uprostřed lesů přírodního parku Střela najdete na pomezí Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje. V zámku se konají prohlídky, obklopuje ho park a jeho součástí je též pivovar s restaurací. Proslul pobytem spisovatele Karla Čapka. 

Historie

Na místě současného zámku stála ve 12. století tvrz rodu Odolenoviců. Zničený hrad se v 15. století dočkal obnovy dílem Buriána z Gutštejna, který zároveň nechal městečko opevnit a postavit špitál s kostelíme svatého Bartoloměje. Dalším významným majitelem byli Lobkovicové, který v roce 1578 nechali hrad přestavět na renesanční zámek. Ludmila Kolowrat-Krakovská pak nechala zámek přestavět barokně a k tomu vystavět i kostel Zvěstování Panny Marie, který se tyčí nad obcí. Posledními majiteli byli Lažanští, kteří už v té době vlastnili rozsáhlé panství Manětín a Rabštejn. Prokop III. provedl v polovině 19. století rozsáhlou přestavbu zámku ve stylu tudorovské gotiky. Lažanští vlastnili sídlo až do roku 1945, v druhé půli 20. století sloužil mimo jiné jako škola v přírodě pro děti z Mostecka. Byl však ve špatném stavu a jeho oprava se neustále odkládala.

Současnost

Zámek v dezolátním stavu koupili v roce 1996 manželé Lažanští, nepřímí potomci původních majitelů, a pustili se do oprav. Nyní je v zámku otevřena prohlídková expozice, obnoven byl i provoz panského pivovaru z 19. století. V historických prostorách pivovaru se dnes nachází restaurace.

Zámek je obklopen volně přístupným parkem.

Zámek ChyšeExpozice

Zámecké interiéry - prohlídka s průvodcem po reprezentačních a obytných místnostech zámku včetně sálu s nástropní malbou Petra Brandla a výstavy trofejí. Součástí je též pokoj, v němž při svém pobytu v roce 1917 bydlel Karel Čapek (na fotografii).

Expozice Karel Čapek a západočeský kraj - expozice věnovaná pobytu Karla Čapka v Chyši, kde působil v roce 1917 jako učitel v rodině hraběte Lažanského. Zde se také inspiroval k napsání několika děl jako byla povídka Na Zámku či později Věc Makropulos a Krakatit.

Otevřeno

Park
květen až říjen - denně 9.00 - 19.00 hodin
listopad až duben denně 9 - 17.00 hodin

Prohlídky
duben, říjen - víkendy a svátky 10.00 - 17.00 hodin
květen, červen, září - úterý až neděle 10.00 - 17.00 hodin
červenec a srpen - úterý až neděle 10.00 - 17.30 hodin
poslední prohlídka vždy hodinu před koncem otevírací doby


Kontakty:

Zámek Chyše
Adresa: Chyše 30, 364 53 Chyše
Telefon: +420 353 396 336
E-mail: zamek@chyse.com
Web: https://www.chyse.com
GPS: 50.1058N, 13.2463E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google