reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Poutní kaple Vintířov

region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: sakrální památky, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Poutní kaple VintířovKrásným výletním místem nad obcí Vintířov na Kadaňsku je poutní kaple Panny Marie Pomocné. Vede k poutní cesta se sochami ze zdejších sympozií a v okolí se nachází lapidárium s artefakty, zachráněnými z Doupovských hor. Pod Vintířovským vrchem leží zámecký park se dvěma zchátralými zámky.

Historie

Původní malou kapli nechala postavit Marie Polyxena Losynthalová roku 1685. Jako dík za překonání moru a uzdravení syna ji pak tento rod nechal znovu vybudovat v barokním sklohu v letech 1725 - 1727. V roce 1781 do ní při pouti udeřil blesk a vyhořela. Jen rok po své opravě byla roku 1786 císařem Josefem II. zrušena a několik desetiletí chátrala. Noví majitel Windischgratz měl v plánu na místě vybudovat letohrádek, ale vyslyšel přání místních obyvatel a společnými silami kapli roku 1833 obnovili a založili tradici slavných vintířovských poutí (první neděli v červenci). Poslední se konala roku 1960, po němž následovala další období devastace. 

Současnost

Teprve od 90. let byla kaple postupně - opět hlavně díky iniciativě místních - opravena a roku 2003 znovu otevřena. Obnovena byla i tradice poutí, které se konají první červencovou neděli. 

Přístup

Neznačená cesta vede od kostela svaté Markéty na vintířovské návsi severně okolo starého a nového zámku a dále lesní cestou, cca 1,5 km.


Kontakty:

Poutní kaple Vintířov
Adresa: Vintířov
GPS: 50.3111N, 13.2758E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google