e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kostel svatého Václava ve Výsluní

region: Krušné hory, Chomutovsko, kategorie: sakrální památky, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Monumentální římskokatolický kostel je výraznou dominantou krušnohorského města Výsluní na Chomutovsku. Chátrající a téměř vybydlený kostel je pozoruhodným místem, oblíbeným u filmařů. Snaží se ho zachránit občanské sdružení.

Kostel svatého Václava ve VýsluníHistorie

Kostel svatého Václava ve VýsluníVýsluní, původně Sonnenberg, je renesanční hornické město, založené na pravidelném půdorysu, jak bylo v té době v Krušných horách zvykem. Jeho zakladatelem byl zřejmě Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic. První kostel zde stál v 16. století a vznikl zřejmě současně s městečkem, vypálen Švédy. Druhý barokní pocházel z poloviny 17. století a též lehl popelem. Současný pseudorománský byl vystavěn v letech 1851 až 1857 podle projektu architekta Karla Řivnáče. Jeho stavba stála tehdy 100 tisíc zlatých. Umístěno v něm bylo 5 oltářů, uvnitř byly také mistrovské varhany.

Současnost

Vzhledem k velikosti Výsluní působí kostel až nepatřičně monumentálně - je dlouhý 35 metrů, široký 20 metrů a říkalo se mu též Dóm Krušných hor. Poslední svatba a křtiny se tu konaly roku 1959. V roce 1981 vyhořel. Objevil se i v několika filmech - například Michálkově Zapomenutém světle nebo Roku ďábla. Od roku 1997 se o jeho záchranu pokouší nadace Kostel sv. Václava. Příležitostně je využíván ke kulturním akcím a výstavám. Pravidelné bohoslužby se zde nekonají.


Kontakty:

Kostel svatého Václava, Výsluní
Adresa: Výsluní
GPS: 50.465N, 13.2394E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google