e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kostel svatého Jiljí Libyně

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: sakrální památky, muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Kostel v malé obci Libyně na Podbořansku, nedaleko Lubence, zachránilo místní občanské sdružení, které zároveň obnovilo rozhlednu na blízkém vrchu Vochlice. V letní sezóně je v kostele průvodce, vzniká v něm vitrážové muzeum.

Kostel svatého Jiljí Libyně 

Historie

První zmínky o Libyni pochází z první poloviny 14. století. Zřejmě již v této době stál gotický kostel, z nějž se dochoval presbytář i původní gotické okno, později zazděné a nyní nově odhalené.  Barokně byl upravena v 18. století, později ještě došlo ke klasicistním úpravám. Začátkem 21. století byl kostel zcela zdevastovaný, bez střechy i vnitřního vybavení a zarostlý nálety.

Současnost

Kostel vlastní občanské sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí, kterému se již podařilo historickou památku zabezpečit a z velké části opravit. Manželé Kantovi z Lubence vybavují kostelní okna vitrážemi s vizí vybudovat zde unikátní vitrážové muzeum.

Otevřeno

sobota, neděle 13.00 - 16.00 hodin
Kostel je přístupný v turistické sezóně (obvykle od dubna do září) o víkendech, kdy je přítomen průvodce. Návštěvníky provede a půjčí také klíče od rozhledny Vochlice. Ve všední dny si  můžete vyzvednout klíče od kostela ve vitrážnické dílně v Lubenci od pondělí do pátku 8.00 - 17.00 hodin, v sobotu 8.00 - 12.00 hodin.


Kontakty:

Kostel svatého Jiljí Libyně
Adresa: Libyně
Telefon: +420 415 212 182
E-mail: skloart@skloart.cz
Web: http://vitraze.skloart.cz/vitrazove-muzeum
GPS: 50.1474N, 13.3139E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google