e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Krušnohorské divadlo Teplice

region: Teplicko, kategorie: kina, divadla

Sdílet: facebook twitter google+

Krušnohorské divadlo TepliceKrušnohorské divadlo v Teplicích je součástí Domu kultury, které v něm provozuje divadelní a koncertní činnost. Divadlo nemá stálý soubor a hostují v něm soubory z celé republiky i zahraničí, pořádá také dětská představení a taneční zábavy.

Historie

První teplické divadlo bylo založeno v polovině 18. století na zámku Františkem Václavem Clary-Aldringen. Mělo však pouze 285 míst, což lázeňským hostům nestačilo, takže v polovině 19. století vzniká letní divadlo v parku v Trnovanech. 

V roce 1871 bylo rozhodnuto o stavbě nového divadle v místech, kde stojí to dnešní. Autory této novorenesační stavby byli Zítek (autor Národního divadla) a Turba. Stejně jako Národní divadlo však stihl teplické divadlo tragický osud - v noci na 1. září 1919 vyhořelo. O dva roky později bylo rozhodnuto, že se začne se stavbou znovu na stejném místě. Nová budova byla vystavěna ve slohu 20. let ve stylu mezi secesí a modernou a prozrazuje drážďanskou školu. Je snad jedinou divadelní a restaurační budovou v tomto slohu. V září 1923 bylo otevřeno kino a na Nový rok 1924 potom malý sál a kavárna, divadlo samotné bylo otevřeno 20. dubna 1924.

Divadlo uvádělo nejširší repertoár od oper, operet přes činohry a také představení pro děti. Již při otevření byly prostory divadla v určitých dnech věnovány české menšině, to platilo až do roku 1938.

Současnost

Po druhé světové válce divadlo často měnilo názvy - od Divadla bratří Čapků po Krajské krušnohorské divadlo. Po roce 1990 se stal zřizovatelem divadla Okresní úřad Teplice a od té doby divadlo funguje pod názvem Krušnohorské divadlo. Teplický divadelní soubor byl zrušen, divadlo funguje pouze jako scéna. V roce 1986 byl v těsném sousedství otevřen nový Dům kultury. Nákladná rekonstrukce celé budovy proběhla v letech 1997 až 1998.

Pokladna je otevřena pouze v den konání divadelního představení, 1 hodinu před začátkem pořadu.

kalendář akcí


Kontakty:

Krušnohorské divadlo Teplice
Adresa: U Císařských lázní 761/4, 415 01 Teplice
Telefon: 417 515 930, 417 515 940
E-mail: pokladna@dkteplice.cz
Web: http://www.dkteplice.cz
GPS: 50.6402N, 13.828E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google