e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Muzeum československého opevnění

region: Chomutovsko, Krušné hory, kategorie: muzea, galerie, technické památky, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Muzeum československého opevněníMuzeum československého opevnění z let 1936- 1938 leží  kilometr od Chomutova, na úpatí Krušných hor na vrchu zvaném Kočičák. Kilometrová stezka seznamuje s vojenskými opevněními, zákopy a zapomenutými kulometnými hnízdy. 

Muzeum tvoří několik objektů lehkého opevnění z let 1936 a 1937. Jeden z nich byl kompletně zrekonstruován včetně výstroje a výzbroje do stavu, v jakém se nacházel ve chvíli, než měl sloužit v bojích s nepřítelem v roce 1938. Návštěvník uvnitř uvidí původní výbavu včetně zbraní a výstroje osádky. Má také obnovený maskovací nátěr provedený podle dochovaných zbytků původního maskování. Součástí areálu je i 6 pevnůstek z roku 1936 a jedna z nich je navíc celorepublikovou raritou díky svému atypickému provedení bez prostřední střílny. I tento bunkr je uveden interiérově a exteriérově do původní podoby z roku 1938.  Za shlédnutí stojí i ukázka překážkového systému, který byl v roce 1938 součástí obranných opatření na většině linií lehkého opevnění.

Muzeum najdete asi kilometr nad Chomutovem při silnici směr Blatno, ze silnice vede odbočka, z Blatenské ulice v Chomutově vede značená odbočka.

Otevřeno

exteriéry celoročně, interiéry příležitostně, obvykle o prázdninách nebo u příležitosti historických výročí


Kontakty:

Muzeum československého opevnění
Adresa: Havlíčkova 3675, 430 03 Chomutov
Telefon: 737 431 389
Web: http://www.kocicak.cz
GPS: 50.4881N, 13.3887E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google