e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kam na Štědrý den a vánoční svátky

publikováno: 20.12.2024, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Nechcete sedět o vánočních svátcích u televizní obrazovky? Na Štědrý den můžete vyrazit třeba do muzea, za sportem nebo na představení živých Betlémů. Během svátků zazní i řada koncertů.

Oslava Vánoc
V kostele Nanebevzetí Panny Marie na nám. Republiky v Duchcově sehraje Divadlo M příběh o narození Ježíška s českými koledami. Hodinové vystoupení začíná na Štědrý večer ve 22,00 hodin.

Vánoční běh
Sportovně založení mohou vyrazit na vánoční běh, pořádaný klubem V-Pohybu v Lounech. Sraz je na Mírovém náměstí v 9,45 hodin a po rozcvičce následuje čtyřikilometrový běh centrem.

Setkání v kapli
V kapli Panny Marie v Líšťanech na Lounsku se koná štědrovečerní setkání se zpěvem koled. Kaple bude otevřena od 21,30 hodin.

Živý Betlém
Na Štědrý den se můžete přijít poklonit Ježíškovi na náměstí 1. máje v Chomutově. Program bude probíhat od 11,00 do 15,00 hodin v podání umělecké agentury Jaroslava Stejného.
Tradiční živý Betlém uvidíte také na zámku Červený Hrádek u Jirkova. Průvod Tří králů, koledníků i zvířat začíná od 10,00 hodin, poslední vyrazí k Ježíškovi ve 14,00 hodin.

Vánoční park
Vánoční park v Chomutově bude otevřen i během vánočních svátků. Můžete si přijít zabruslit nebo si dát občerstvení. Od 24. do 26. prosince je otevřeno od 10,00 do 15,00 hodin.

Štědrý den v muzeu
V úterý 24. prosince můžete zdarma navštívit expozice a výstavy Oblastního muzea v Lounech. Otevřeno bude od 10,00 do 16,00 hodin a vidět můžete třeba největší sbírku betlémů v Lounech. Stejně tak bude otevřeno i regionální muzeum v Žatci, a to od 11,00 do 14,00 hodin v hlavní budově. Tam si můžete prohlédnout výstavu ponikelských vánočních ozdob nebo jedinečný perníkový betlém. Chomutovské muzeum bude sice na Štědrý den zavřeno, zato jeho návštěvou můžete zpestřit následující vánoční svátky, po oba bude otevřeno od 10,00 do 18,00 hodin.

Štědrá zoo
Nadělování zvířatům chystá zoo v Ústí nad Labem. Otevřeno bude od 9,00 do 14,00 hodin a vstupné je poloviční.

Vánoční koncerty
V kostele svatého Václava ve Velké Černoci na Žatecku se ve čtvrtek 26. prosince koná varhanní koncert Tomáše Borla. V programu je vánoční hudba, filmové melodie i autorské skladby. Koncert začíná v 16,15 hodin a od 17,00 hodin následuje vánoční mše svatá.
V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě se na Štěpána koná další varhanní koncert. Začne v 16,00 hodin a nabídne například Dvořáka nebo Bacha.
Půlnoční skutečně o půlnoci bude na Štědrý den v chomutovském kostele svatého Ignáce. Nepůjde však o svatou mši, ale koncert smíšeného pěveckého sboru Hlahol a Komorního orchestru města Chomutova, na níž zazní Rybova Česká mše vánoční.
Štědrý den v Mostě zpestří koncert Pavla Houfka v Parku Střed. Koncert začíná v 10,00 hodin a kavárna je otevřena do 14,00 hodin. Od 21,30 hodin si poté můžete zazpívat na 1. náměstí s pěveckým sborem Církve bratrské v Mostě.
V rámci mše svaté zazní v bazilice Panny Marie Sedmibolestné v Bohosudově Česká mše vánoční J. J. Ryby. Začíná 26. prosince v 9,00 hodin.

Další tipy na adventní akce a trhy najdete ve Speciálu Advent a Vánoce 2024.

Ilustrační foto: iStock.