e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kaple svatého Wolfganga

region: Krušné hory, Teplicko, kategorie: sakrální památky, hory

Sdílet: facebook twitter google+

Kaple svatého WolfgangaMalebná, bíle zářící barokní kaplička stojí pod vrcholem Komáří hůrky v Krušných horách na Teplicku. Je zasvěcena patronu horníků svatému Wolfgangovi a obklopuje ji starý hřbitov.

Historie

Původně zde stála gotická kaplička již ve 14. století, zničena byla za třicetileté války. V barokním slohu byla vystavěna znovu na konci 17. století na popud majitele krupského panství hraběte Šternberka. Traduje se, že biskup Wolfgang z Regensburgu kdysi pobýval na Komáří hůrce a požehnal zdejším borůvkám, které teď dorůstají do obřích rozměrů.

Současnost

Po druhé světové válce byla ve zbědovaném stavu. Zrenovována byla jako součást příhraniční hornické stezky v roce 2000. Pravidelně 1. května se zde koná Den sousedství, setkání obyvatel okolních českých a německých obcí. 30. října, na svátek svatého Wolfganga, se zde koná mše.

Přístup

Kaplička stojí u odbočky na Komáří hůrku ze silnice Krupka - Fojtovice, cca 400 metrů od vrcholu a lanové dráhy z Bohosudova. Blízko parkoviště, rozcestí turistických a cyklistických tras a výchozí bod lyžařských stop.

Otevřeno

od května do října - pátek 11.00 - 17.00 hodin, sobota a neděle 12.00 - 18.00 hodin


Kontakty:

Kaple svatého Wolfganga
Adresa: Horní Krupka, 417 41 Krupka
Web: http://www.krupka-mesto.cz
GPS: 50.7063N, 13.8526E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google