e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Scharfenstein

region: Další tipy v Sasku, Krušné hory, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, rozhledny, muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Mohutný středověký z dob osídlování Krušných hor se tyčí nad údolím řeky Zschopau v Sasku. V jeho podhradí se narodil známý krušnohorský pytlák a pašerák Karel Stülpner. Představuje ho i hradní muzeum, dále se věnuje vánočním zvykům a hračkářství. Je označován za "rodinný" hrad.

Hrad ScharfensteinHistorie

Na skále nad řekou byl hrad založen pány z Waldenburgu kolem roku 1250 a je tak jedním z nejstarších panských sídel v Sasku. Sloužil k ochraně obchodní stezky. Později byl v majetku roku Einsiedelů až do roku 1931. V polovině 16. století proběhla jeho goticko-renesanční přestavba do současné podoby. V roce 1921 vyhořel a poté byl v historickém duchu opraven. V podhradí se v roce 1762 narodil krušnohorský lidový hrdina Karel Stülpner, jakýsi Robin Hood Saska. Na rodiště ukazuje zastavení procházkové trasy okolo hradu.

Hrad ScharfensteinExpozice

Muzeum Vánoc a hraček - tisícovka exponátů z Krušnohoří, tradiční lidová řemesla, hračky, vánoční dekorace.

Muzeum historie hradu a Karla Stülpnera - historie hradu, život v 17. a 18. století na hradě, osudy pytláka, hrací koutek a pohyblivé exponáty. 

Vyhlídková věž - hradní věž slouží jako vyhlídka do údolí řeky Zschopau.

Služby

Vstup na nádvoří zdarma, za 1 EUR je možné vystoupat na věž, možnost komentovaných prohlídek hradu. Na jedné z teras je restaurace s venkovním posezením, prodejna suvenýrů.

Přístup

Scharfenstein leží na silnici S228 mezi Marienbergem a Zschopau, 28 km od hraničního přechodu Hora Svatého Šebestiána. Parkování je možné pouze pod hradem u nádraží nebo na výjezdu po silnici S 228 směr Zschopau.

Otevřeno

duben až říjen denně mimo pondělí 10.30 – 17.30 hodin
listopad až březen denně mimo pondělí 10.00 – 17.00 hodin


Kontakty:

Burg Scharfenstein
Adresa: Schlossberg 1, 09430 Drebach
Telefon: +490 37291 / 38 00
E-mail: service@die-sehenswerten-drei.de
Web: https://www.die-sehenswerten-drei.de/cz/Scharfenstein
GPS: 50.7047N, 13.0553E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google