e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Augustusburg

region: Další tipy v Sasku, Krušné hory, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, muzea, galerie, rozhledny

Sdílet: facebook twitter google+

Honosný lovecký zámek bývá přezdíván korunou Krušných hor. Zdaleka viditelný zámek s geometrickým půdorysem připomíná korunu nasazenou na více než 500 metrů vysokém kopci nad údolím řeky Zschopau.
Zámek Augustusburg

Historie

Původně stál na tomto místě hrad Schellenberg. Saský kurfiřt August na jeho místě nechal v letech 1568 až 1572 vybudovat nový honosný renesační zámek, který sloužil saským kuřfiřtům až do roku 1772 jako lovecké sídlo. Později však jeho obliba klesá, býval využíván k hospodářským účelům nebo také jako lazaret pro vojáky napoleonských válek či vězení pro politické odpůrce. Obnovy se dočkal až v 50. letech minulého století, kdy se začal postupně otevírat veřejnosti.

Současnost

Díky muzeu motocyklů a častým srazům bývá přezdíván zámkem motorkářů. Zámek se zachoval víceméně v původní renesanční podobě. Kromě obytných křídel zahrnuje též hospodářské budovy, rozsáhlé stáje a studniční dům se 130 metrů hlubokou studnou pro zásobování zámku vodou. Komentované prohlídky zámku s audio průvodcem v českém jazyce) několikrát denně. 

Zámek AugustusburgExpozice

Muzeum motocyklů - jedna z nejrozsáhlejších sbírek dvoustopých motorových vozidel v Evropě, exponáty od roku 1885 do současnosti, zvukový simulátor, multimediální animace.

Zámecké muzeum - Muzeum kočárů s panskými i měšťanskými a venkovskými vozy včetně výbavy bývalé drážďanské konírny. Muzeum lovné uvěře a ptactva - 120 dioramat z přírody Krušných hor. Venušin sál - s nástěnnou malbou ze 16. století s pověstí o rytíři Tannhäuserovi, výstava zbraní, historického nábytku a oblečení z doby renesance.

Dále je k vidění také zámecká šatlava a v zámeckém kostele oltář a kazatelna Lucase Cranacha mladšího ze 16. století. Za 1 EUR je možné vystoupat na zámeckou věž.

Služby

Na nádvoří 2 restaurace, ubytovna pro mládež, zámecké divadlo, v letní sezóně ukázky sokolnictví od úterý do neděle v 11.00 a 15.00 hodin, galerie ve věži, lanovka Erdmannsdorf - Augustusburg.

Přístup

Augustusburg leží východně od Chemnitz, 40 km od hraničního přechodu Hora Svatého Šebestiána přes Marienberg. Můžete využít kapacitní parkoviště v Erdmannsdorfu, v údolí řeky Zschopau, odkud vás na Augustusburg doveze historická lanovka (https://dsb.vms.de). Překonává výškový rozdíl 168 metrů a jeden asi osm minut. Jezdí denně od 9.00 do 18.00 hodin. Od horní stanice lanovky vede vycházková cesta k zámku. Parkoviště je také přímo u zámku.

Otevřeno

duben až říjen denně 9.30 - 18.00 hodin, listopad až březen denně 10.00 - 17.00 hodin


Kontakty:

Schloss Augustusburg
Adresa: Schloss 1, 09573 Augustusburg
Telefon: +490 37291/ 38 00
E-mail: service@die-sehenswerten-drei.de
Web: https://www.die-sehenswerten-drei.de/cz/Augustusburg
GPS: 50.8125N, 13.0996E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google