e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Wolkenstein

region: Další tipy v Sasku, Krušné hory, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Na vysoké skále nad řekou Zschopau v Sasku se tyčí zámek Wolkenstein. Uvnitř najdete historické muzeum, před ním pak hezké náměstí s hrázděnými domy.

Zámek WolkensteinHistorie

Stejně jako nedaleký hrad Scharfenstein patřil zámek rodu z Waldenburgu. První zmínka o zdejším hradu pochází z roku 1241 a vznikl tedy zřejmě jako první. I on sloužil k ochraně obchodní cesty a brodu přes řeku. V okolí se těžilo stříbro a cín a již roku 1323 si Wolkenstein razil vlastní mince. V 16. století byl hrad přestavěn do současné podoby zámku, který využívali jako své sídlo saští panovníci. Sloužil jako soud, věznice a později v něm byly i byty.

Zámek WolkensteinSoučasnost

Na hradě se nyní nachází muzeum s výstavou Země ametystů. V historické části je model města, bývalá stříbrná komora, exponáty krušnohorské řemeslné výroby. Projít se můžete po zbytcích středověkého opevnění města, u vstupu se nachází bylinná zahrada. Samotné město Wolkenstein je plné historických domů. Na náměstí stojí poštovní sloup z roku 1730, který ukazuje, kolik častu vám zabere cesta do okolních sídel. U řeky je půvabné nádraží i s hotelem a restaurací přímo ve vagónech.

Přístup

Wolkenstein leží mezi silnicemi B171 a B101 nedaleko Marienbergu, cca 21 km od hraničního přechodu Hora Svatého Šebestiána. K hradu se dostanete buď z centra města Wolkenstein nebo procházkou od vlakového nádraží po skalních terasách s vyhlídkami (cca 600 metrů). V okolí množství značených vyhlídkových cest podél řeky Zschopau.

Otevřeno

úterý až neděle 10.00 - 17.00 hodin, poslední prohlídka v 16.30 hodin, během saských prázdnin i v pondělí


Kontakty:

Schloss Wolkenstein
Adresa: Schlossplatz 1, 09429 Wolkenstein
Telefon: +490 037369 87123
E-mail: museum@stadt-wolkenstein.de
GPS: 50.6549N, 13.0647E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google