e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Barokní obrazárnu teplického zámku doplnily restaurované obrazy

publikováno: 15.8.2023, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Barokní muzejní obrazárna v teplickém zámku představuje do konce srpna tři nově restaurované obrazy. Dva pocházejí z dílen nizozemských a rakouských mistrů 17. a 18. století a jeden z počátku 18. století z ateliéru věhlasných českých malířů-krajinářů, rodiny Hartmannů. Všechny tři prošly nedávno retaurováním v dílnách muzea.

"K pravidelné práci se sbírkovými předměty patří kontrola jejich stavu. Při zjištění závad projde předmět buď konzervováním  nebo restaurováním. Konzervace zabraňuje dalšímu zhoršování stavu, restaurování se pokusí vrátit předmět do stavu původního. V případě našich obrazů před uvolněním barevné vrstvy–krakeláže a před zčernáním svrchních laků, které způsobily zastření působivosti hlavního námětu," vysvětluje kurátorka muzea Bohuslava Chleborádová.

Obrazy pocházejí z bývalé opatské galerie cisterciáckého kláštera v Oseku. Prvním z nich je komorní portrét mladé půvabné ženy v taftových šatech s průhledem do krajiny, olej na plátně renomovaného nizozemského malíře Caspara Netschera (1639–1684). "Dílo není signováno, ale katalogy osecké galerie je od konce 18. století vedly jako Netscherovu práci. Restaurování připsání jen potvrdilo. Znovu odhalilo bravurní provedení materiálové podstaty zobrazeného námětu – od textilních materiálů oděvu až k jemnému zachycení obličeje milé dívčiny tváře. O historii obrazu nevypovídá jen stěžejní lícová strana, ale také rub obrazu. V tomto případě byly ponechány zbytky původního přelepení listy z francouzské dějepisné knihy 19. století a také identifikační štítek s pořadovým číslem konfiskačního seznamu," informuje kurátorka. Ze stejné sbírky pochází i olej na plátně, zachycující komorní scénu, momentku ze setkání starého muže s dětmi. Obraz je připsán rakouskému malíři a grafikovi Franzi de Paula Fergovi (1689–1740).

Restaurování se týkalo také obrazu s krajinným námětem z ateliéru proslulé české rodiny malířů–krajinářů, rodiny Hartmannů. "Náš obraz pochází z dílny Františka Jakuba Hartmanna (1694–1728), známého působivým provedením ideálních krajin s početnou stafáží. Odstranění zažloutlých laků odhalilo znovu uklidňující krásu ideální krajiny s horami na obzoru. Na rubu byl ponechán štítek s inventárním číslem opatské galerie, ale také nálepka ze slavné výstavy  Pražské baroko, která se konala v roce 1936 a na které byl tento obraz vystaven," upozornila Chleborádová.

Všechny tři obrazy restaurovala akademická malířka Theodora Popová, se kterou Regionální muzeum spolupracuje již skoro neuvěřitelných třicet let. Fotografie ji zachycuje při předávání děl. 

Foto: Regionální muzeum v Teplicích.