e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Most zažije festival okruhového závodění a diváci uvidí i Formuli 1

publikováno: 3.8.2023, kategorie: Sport, autor: Radek Laube

Sdílet: facebook twitter google+

Týden po mistrovství světa WorldSBK, kdy mostecký autodrom navštívilo 54 tisíc fanoušků motorek, si přijdou na své příznivci automobilů. O prvním srpnovém víkendu 5. až 6. 8. se na Autodromu Most uskuteční festival okruhového závodění, který nabídne závody aut od těch nejmenších, až po královskou disciplínu nejsilnějších vozů specifikace GT. K vidění budou navíc i formule včetně F1.

Fanoušci motorsportu se mohou těšit na nejprestižnější česko-slovenské závody: ESET Cup Series, které doplní mezinárodní šampionát cestovních vozů TCR Eastern Europe, nově se rodící formulová série monopostů F4 pod hlavičkou FIA a MAXX Formula, kde závodí například monoposty F1 nebo F3000.

V rámci ESET Cup Series budou o body do svých šampionátů bojovat závodníci v Twingo Cupu, Clio Cupu a ve sprintových a vytrvalostních závodech vozů GT.

Twingo Cup je šampionátem aut, která nevynikají svou krásou ani rychlostí. Vše ale vyvažuje vysoká sportovní hodnota. Všechny vozy musí být podle technického předpisu na chloupek stejné, takže odpadají výhody typu lepší nastavení tlumičů, výkonnější motor a další. Když k tomu přidáme početné pole, které nabízí v každém podniku více než dvacet aut, dostáváme perfektní motoristickou podívanou.

O krok výš v hierarchii ESET Cupu se nachází Clio Cup. Ten už nabízí rychlejší a mrštnější auta než Twingo cup. V poli Clio Cupu navíc září domácí hvězda a několikanásobný vítěz tohoto šampionátu Tomáš Pekař. 

Královskou třídou ESET Cupu jsou vozy specifikace GT. Startovní rošt gétéčkových závodů je přehlídkou, nad kterou srdce motoristických fanoušků plesají radostí. Najdeme na něm značky Lamborghini, Porsche, KTM, Mercedes, BMW, Audi, Pagani a Ferrari. Pokud se jedná o jezdecké složení, v závodech GT startují závodníci se zkušenostmi z 24h Le Mans, Blancpain GT Series, Lamborghini Supertrofeo a dalších.

Zlatým hřebem závodního víkendu je potom hodinový vytrvalostní závod GT vozů s povinnou zastávkou v boxech, kde si závodníci i diváci sáhnou na atmosféru velkých vytrvalostních závodů.

TCR Eastern Europe je stálicí evropské okruhové mapy a ve střední a východní Evropě zastupuje nejrozšířenější závodní kategorii posledních let - kategorii cestovních vozů specifikace TCR. Letos najdeme v poli tohoto šampionátu spoustu zajímavých jmen. Například slovenského závodníka Maťa Homolu, který závodil v mistrovství světa, v Evropském poháru cestovních vozů anebo v TCR Europe. Českou republiku reprezentují Radim Adámek, domácí Petr Čížek a Vít Smejkal, Petr Fulín junior nebo nejvýše postavený Čech v šampionátu Adam Kout. 

Naopak úplně novou závodní sérií je F4 CEZ Championship certified by FIA - další přírůstek v promotérském portfoliu českého závodního týmu Křenek Motorsport. Jedná se o platformu, která má sloužit mladým závodníkům jako můstek mezi světy motokár a velkých formulí. 

Šampionát MAXX Formula nabídne pohled na Formule 1 od roku 1992, F2, IndyCar, a další formulové vozy s vysokoobjemovými motory.