e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Nejnabitější závodní víkend sezóny v Mostě okoření účast britského Top Gearu

publikováno: 30.8.2022, kategorie: Sport, autor: Radek Laube

Sdílet: facebook twitter google+

Třicáté výročí Czech Truck Prix, závody evropských NASCAR a šampionát cestovních vozů. To bude první zářijový víkend v Mostě. Nejnabitější závodní víkend sezóny navíc doplní účast britského Top Gearu v čele s tajemným Stigem. Ten ve čtvrtek večer vyrazí i spanilou jízdu Mostem.

Po úspěšném mistrovství světa superbiků na konci července čeká severočeský okruh neméně intenzivní začátek září. 3. až 4. září se v Mostě pojedou závody okruhových tahačů, evropských NASCAR a cestovních vozů. V každé sérii má Česká republika své zástupce, a tak si domácí fanoušek jistě přijde na své. Závody trucků v Mostě navíc oslaví třicáté výročí, a doprovodný program tak bude ještě bohatší, než kdy jindy. 

Mezi největší překvapení patří účast produkce magazínu BBC Top Gear, kteří na okruhu v Mostě budou na přelomu srpna a září připravovat výroční číslo slavného časopisu zaměřené na nejvýkonnější auta letošního roku. Diváci Czech Truck Prix si pak budou moci během víkendu prohlédnout tyto vozy zblízka nejen přímo na stánku Top Gearu, ale sledovat je i na trati během společné slavnostní jízdy. V průběhu sobotního programu pak testovací jezdci britského Top Gearu, v čele s tajemným Stigem, vyhlásí trojici absolutních vítězů nejlepších sportovních vozů letošního roku.

Sobota i neděle ale bude plná především kvalitního motorsportu. Fanoušky čekají závody Mistrovství Evropy okruhových tahačů, kde si na domácím okruhu tradičně dobře vede tým Buggyra ZM Racing. Za volantem opět uvidíme Adama Lacka a Francouze Téo Calveta. 

Druhá závodní série víkendu - NASCAR Whelen Euro Series bude také s českou účastí. V hlavní třídě EuroNASCAR PRO se představí loňský šampion kategorie EuroNASCAR 2 Martin Doubek z týmu Orion racing. Aliyyah a Yasmeen Koloc ze stáje Buggyra budou pilotovat dvojici vozů Ford Mustang v kategoriích EuroNASCAR PRO a EuroNASCAR 2. 

Třetí závodní sérií, na kterou se mohou fanoušci motorsportu těšit po oba dny prvního zářijového víkendu, je šampionát cestovních vozů TCR Eastern Europe. Pozornost se upíná zejména na tým Hyundai Janík Motorsport, kde Václav Janík a Petr Semerád pojedou s vozem Hyundai i30N TCR o titul v absolutním pořadí mezi jezdci i týmy. 

Celý nabitý závodní víkend začne už ve čtvrtek 1. září v 17,30 hodin, kdy se v předvečer startu jubilejního 30. ročníku Czech Truck Prix vydá na spanilou jízdu do ulic Mostu kolona téměř dvou desítek závodních vozů. K spanilé jízdě se připojí i část týmu britského časopisu Top Gear v čele s legendárním Stigem. Trasa povede z Autodromu na setkání s fanoušky, které se uskuteční na parkovišti za poštou. Na místě proběhne autogramiáda jezdců, ukázky vozů a techniky, a soutěže o hodnotné ceny. 

V rámci oslav 30. výročí je připraven bohatý program - vstup do paddocku, autogramiády jezdců, pódiová show a oblíbený TruckFest. Organizátoři přichystali i výstavu kamionů s alternativními pohony, ukázkové jízdy školy smyku pro nákladní vozy, offroad jízdy nákladním vozem, atrakce pro děti i rodiče a tematický merchandising.