e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V lesích platí zákaz táboráků, v Sasku se nesmí do lesa vůbec

publikováno: 28.7.2022, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Krajský úřad Ústeckého kraje se nakonec rozhodl nezakazovat vstup do všech lesů, ačkoliv se o tom po rozsáhlém požáru v Českém Švýcarsku začalo diskutovat. Od středečního poledne ale platí doba zvýšeného nebezpečení vzniku požárů, která přináší řadu omezení. Vstupovat do lesů zakázal německý okres Saské Švýcarsko - Východní Krušnohoří.

Včera v jednu hodinu odpoledne vyhlásil krajský úřad na celém území Ústeckého kraje dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. "Zejména z důvodu mimořádných klimatických podmínek, následků období sucha, s ohledem na bezprecedentní požár v Národním parku České Švýcarsko, dále pak na základě meteorologické předpovědi, podle které nelze v brzké době očekávat změnu počasí, která by přispěla ke snížení rizika," vysvětluje důvody vyhláška. Co přináší? Především zakazuje pálení na volném prostranství, kouření či rozdělávání ohně v lese nebo 50 metrů od lesa včetně odhazování nedopalků a také používání zábavné pyrotechniky mimo zastavěná území. Přísná pravidla pak platí pro rozdělávání ohně v rekreačních zařízeních nebo táborech a vyhláška stanovuje i povinnosti pro vlastníky lesů. Celou si ji můžete přečíst zde

Omezení se však týká Národního parku České Švýcarsko: "Národní park je od dnešního dne zavřený. Hned, jak to bude možné, zase park otevřeme. Musím však říct, že to asi bude postupně," uvedl ve středu ředitel parku Pavel Benda pro SeznamZprávy. Ministryně životního prostředí však uzavření celého parku nepotvrdila.

Přísnější však byla německá strana. Tam platí od úterý 26. července "stálý zákaz vstup do všech lesů okresu Saské Švýcarsko – Východní Krušnohoří. Vstup do lesa a na všechny lesní cesty je zakázán. Trvá ohrožení života a zdraví!" Úřady k tomu připomínají, že pokuta může dosáhnout až 2500 EUR. Sasko nyní stejně jako českou stranu ohrožuje požár v okolí Hřenska, už v polovině července hořelo na známé vyhlídce Baistei. Oblast se zákazem vstupu do lesa je však mnohem rozsálejší než samotný park Saské Švýcarsko, okres zasahuje až k Moldavě v Krušných horách na Teplicku.

Ilustrační foto: Pixabay.