e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Chmelařské muzeum Žatec

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: muzea, galerie, technické památky

Sdílet: facebook twitter google+

Chmelařské muzeum ŽatecK historii i současnosti města Žatce neodmyslitelně patří pěstování a zpracování chmele. Od roku 1997 mapuje chmelařství na Žatecku Muzeum chmele, největší svého druhu na světě, jehož výstavní plocha činí 4 tisíce metrů čtverečných. Najdete ho na náměstí Prokopa Velkého, nedaleko centra v objektu bývalého skladu a balírny této suroviny. Stavba je technickou památkou a pochází z konce 19. století.

Expozice muzea mapuje historii chmelařství od středověku po minulé století. Dozvíte, proč se právě na Žatecku pěstuje nejlepší chmel. Způsob pěstování, sklizně i zpracování je dokumentován řadou obrazů, písemných památek a fotografií a především dochovanými nástroji a stroji.

Vstupní místnost Chmelařského muzea slouží jako kinosál, kde může každý návštěvník shlédnout animovaný film o chmelovém skřítkovi Hopovi, který ho provede všemi fázemi růstu, sběru a zpracování chmele. Na dvoře je umístněna malá chmelnice, kde se pěstují různé druhy chmele včetně žateckého poloraného červeňáku.

Muzeum sousedí s dalšími technickými památkami na Pražském předměstí, které kandidují na zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Chrám chmele a piva nabízí chmelový maják, labyrit, pivovar s restaurací, kavárnu a další. Fontány před muzeum nabízí v letních měsících osvěžení a odpočinek.

Otevřeno

květen - září
úterý - neděle 10.00 - 17.00 hodin

Chmelařské muzeum Žatec


Kontakty:

Chmelařské muzeum Žatec
Adresa: náměstí Prokopa Velkého, 438 01 Žatec
Telefon: 415 710 315, 415 710 062, 724 431 422
E-mail: muzeum@chmelarstvi.cz
Web: http://chmelarstvi.cz/muzeum
GPS: 50.325N, 13.5453E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google