e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Teplické muzeum zve na výlet do světa hmyzu

publikováno: 2.6.2023, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Nová výstava v teplickém zámku poodhaluje půvab, různorodost a pestrost hmyzu Ústeckého regionu. Soustředí se hlavně na oblast Českého středohoří. Čekají vás stovky hmyzích exponátů. Výstavu doplňují i programy pro děti, přednášky, pozorování a komentované prohlídky a inspiraci tam získají amatérští entomologové. 

Výstava, která potrvá do 1. října, představuje největší a nejucelenější sbírku motýlů Českého středohoří, doplněnou o pestrobarevné a exotické motýly z muzejních sbírek a vlastních chovů. Neopomíjí ani muzejní sbírku brouků a sociálně žijícího hmyzu, jako jsou včely a mravenci. Vystaveny jsou stovky preparovaných exponátů společně se zajímavostmi z hmyzího života, dokonalými kresbami hmyzu a profesionálními ilustračními fotografiemi.

Hmyz je pro náš život nepostradatelný, proto se výstava věnuje i ochraně přírody a s ní souvisejícími záchrannými programy, které budou představeny na řadě doprovodných přednášek a dalších akcích nejen pro děti. Dotýká se také v současnosti důležité otázky zachování chovu včel a jeho podpory. Nechybí ani přehlídka známých zahradních škůdců a nezvaných hostů našich domácností.  

Zájemci o entomologii najdou na výstavě cenné rady z oboru, představeny jsou i entomologické pomůcky a potřeby pro lov. Výstava v teplickém muzeu nabízí nevídaný přehled toho, co se z hmyzí říše dosud skrývalo v muzejním depozitáři a co se o hmyzu našeho regionu lze dozvědět. 

Zajímavý doprovodný program nabídne jednak komentované prohlídky s autory, které se konají 8. června, 6. července, 16. srpna a 22. září, ale také netradiční venkovní programy. Z pátku 23. na sobotu 24. června můžete strávit noc pozorováním motýlů na Bořni. Sraz zájemců je ve 21,00 hodin na autobusové zastávce Hrobčice.  Přednášet budou Ondřej Nitsch, Pavel Moravec a Martin Vlček, o včelařství promluví Václav Samk, předseda včelařského spolku v Teplicích. Docela velké divadlo zahraje 11. července od 17,00 hodin pohádku Ferda Mravenec a v září se můžete seznámit s využitím hmyzu v kriminalistice. Podrobný program najdete v Kalendáři akcí.

Ilustrační foto: iStock