e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Švestková dráha

region: Mostecko, Další tipy v kraji, České středohoří, kategorie: technické památky, dětské atrakce

Sdílet: facebook twitter google+

Doupovská dráha je asi čtyřicetikilometrová výletní lokálka z Mostu do Litoměřic a Lovosic. Vede malebnou krajinou po okraji Českého středohoří a nabízí výhledy na řadu okolních hradů a kopců. Jméno trati odkazuje na množství švestkových sadů a alejí v okolí a trasu takto nazývali sudetští Němci, po jejichž odsunu jméno na dlouhá léta zaniklo.

Švestková dráha

Historie

Dráha pochází z konce 19. století a na její stavbě se podílely místní obce. Původně vedla z Čížkovic do Obrnic. Pravidelný provoz byl zahájen 19. prosince 1898. Od 30. let 20. století jezdily na trati motorové osobní vlaky. Po druhé světové válce byla trať do Lovosic používána také pro přepravu čpavku do chemičky v Litvínově. Pravidelný provoz na trati skončil v prosinci roku 2007 rozhodnutí krajského zastupitelstva.

Současnost 

Dnes je dráha opět provozována pod jménem Švestková, a to Jindřichohradeckými místními drahami, provoz je společným projektem obcí a měst na trati, jejichž cílem je zlepšení turistické dostupnosti regionu. Možnost internetové rezervace na webu provozovatele. Trať měří 44 km a má 17 zastávek a stanic.

Provoz

Jezdí během letních prázdnin o víkendech a mimo tento termín příležitostně (např. Vinobraní).


Kontakty:

Švestková dráha
Telefon: +420 601 554 725
E-mail: T4linka@azd.cz
Web: https://www.azd.cz/linka-t4/