e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Háj Petra Bezruče Petrohrad

region: Lounsko, kategorie: přírodní zajímavosti, příroda

Sdílet: facebook twitter google+

Přírodní lokalita, dnes nazývaná Háj Petra Bezruče, se rozkládá na úpatí Zámeckého vrchu zvaného též Vrch všech svatých pod zříceninou hradu Petršpurk v Petrohradu. Hájem prochází naučná stezka Jesenicko.

Háj Petra Bezruče Petrohrad 

Historie

O založení parku se zasloužil Jan Rudolf Černín, majitel panství Petrohrad a zdejšího zámku. Stejný majitel vybudoval také park u zámku Krásný Dvůr. Černínové byli první, kdo začali s ochranou této přírodní lokality. Původní les s množstvím skalních útvarů doplnili o parkovými cestami a na místě bývalého hradu Petršpurk také romantickou napodobeninou zříceniny, která sloužila k vyhlídce. Jako přírodní památka byl vyhlášen v roce 1957 a u příležitosti 90. narozenin básníka Petra Bezruče i pojmenován.

Současnost

Park je plný velkých žulových balvanů a skalisek, některé stromy jsou staré 500 až 600 let. Jeho součástí je také zřícenina hradu Petrohrad nebo Petršpurk, odkud se naskýtá výhled na celé území. Při silnici na Stebno od Petrohradu roste památný dub, u něhož bylo vybudováno odpočívadlo.

Přístup

Park se rozprostírá na území Ovčího vrchu a Vrchu všech svatých. Přístupný je po žluté a červené z Petrohradu. Územím prochází naučná stezka Jesenicko. Jde o chráněné území.


Kontakty:

Háj Petra Bezruče
Adresa: Petrohrad
GPS: 50.1229N, 50.1229E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google