e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Beethovenův hudební festival po dvou letech opět naživo s diváky

publikováno: 20.5.2022, kategorie: Hudba, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

57. ročník Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena se příznivcům klasické hudby představí v tradiční podobě živých koncertů. Těch se letos uskuteční dvacet v deseti městech Ústeckého kraje. Děje se tak po dvouleté pauze, kdy musel pořadatel nabízet hudební zážitky jen přes internet.

Beethovenův festival začíná již příští čtvrtek 26. května. Hudba se postupně rozletí z Teplic, kde sídlí pořadatelská Severočeská filharmonie Teplice, do desítky měst celého kraje. Tradičně se bude koncertovat v Teplicích, Mostě, Chomutově, Litoměřicích, Jimlíně, Děčíně, ale také v Klášterci nad Ohří, Velkém Březně, Oseku nebo nově v Bohosudově ve zdejší bazilice. 

Klíčové je, že po dvou letech omezeních a zákazů mohou konečně přijít diváci. „Byla to náročná doba se složitými podmínkami, se kterými jsme se za celou existenci festivalu nesetkali. Nicméně jsme se snažili udržet kontinuitu, a proto jsme loni celý festival realizovali formou předem natočených koncertů se všemi účinkujícími, a to přímo na místech, kde by se koncerty běžně uskutečnily. Ovšem vše špatné má někdy i své pozitivní stránky. Díky covidové situaci tak vznikly ojedinělé videonahrávky se záznamem komorních i symfonických koncertů v nádherných koncertních prostorách festivalových měst. Tyto koncerty zhlédlo již více než deset tisíc diváků z celého světa a diváci je mohou sledovat i kdykoliv v budoucnu na našich webových stránkách či na našem kanálu YouTube,“ vysvětluje Roman Dietz, ředitel Severočeské filharmonie Teplice, která Beethovenův festival každoročně pořádá.

Hudební festival Ludwiga van Beethovena patří k nejvýznamnějším svátkům v Ústeckém kraji a je největším festivalem klasické hudby v našem regionu. Je pořádán pravidelně na přelomu května a června a výjimečný je tím, že se jeho koncerty konají napříč krajem. Fakt, že se významní světoví umělci objevují na zámcích, hradech nebo v koncertních sálech severočeských měst a obcí, bylo v minulosti oceněno zařazením festivalu do Rodinného stříbra Ústeckého kraje.

V dalších dnech vám v magazínu www.e-region.cz, který je mediálním partnerem festivalu, přiblížíme podrobněji program. Již dnes se můžete podívat na stránky www.beethovenfestival.cz a vybrat si, na který koncert vyrazíte.