e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Moldavská horská dráha

region: Krušné hory, Teplicko, Mostecko, kategorie: technické památky, hory

Sdílet: facebook twitter google+

Moldavská horská dráhaRegionální železniční trať z Mostu přes Litvínov, Lom, Osek, Hrob a Dubí na Moldavu v Krušných horách je technickou památkou s historií dlouhou 130 let. V minulosti přeshraniční trať zvané též jako Krušnohorská železnice je dnes využívána především turisty. 

Historie

Trať vybudovala společnost Pražsko-duchcovské dráhy kvůli vývozu uhlí do Saska. Úsek Most - Hrob byl otevřen 15. května 1877 a úsek do Moldavy v Krušných horách poté až v prosinci 1884. Krátce nato, v květnu 1885, začal přeshraniční provoz do saského Freibergu. Ve 20. století začali dráhu využívat také turisté. Po roce 1945 však byl přeshraniční provoz zastaven. Velký provoz na trati nastal až v roce 1952, kdy se tudy vozil materiál pro stavbu vodního díla Fláje.

Současnost

Trať nyní končí na Moldavě v Krušných horách a slouží především turistickému provozu, případně na trati z Mostu do Oseka běžnému provozu. Pro návštěvníky je atraktivní zejména část od Oseka po konečnou stanici na Moldavě, která zahrnuje několik tunelů a mostů.

V budově oseckého nádraží je příležitostně otevřena železniční expozice.

Provoz

Vlak jezdí o vánočních, jarních i letních prázdninách denně, mimo tuto sezónu o víkendech, některé spoje o víkendu též z Ústí nad Labem. Na trase Most - Osek též v pracovní dny. V jízdním řádu veden pod č. 135.


Kontakty:

Moldavská horská dráha
Web: http://moldavskadraha.cz/