reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Muzeum louskáčků Neuhausen

region: Další tipy v Sasku, kategorie: muzea, galerie, dětské atrakce, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Muzeum louskáčků NeuhausenNejvětší sbírkou louskáčků, typického krušnohorského dřevěného výrobku, se může pochlubit saské městečko Neuhausen, které leží jen sedm kilometrů od českých hranic. Muzeum louskáčků se chlubí sbírkou více než pěti tisíc nejrůznějších louskáčků všech velikostí, podob a tvarů. Doplňuje je expozice starého nábytku v továrně na židle.

Historie

Sbírku založil v roce 1966 Jürgen Löschner, který pracoval ve výrobě dřevoobráběcích strojů a měl tedy k tradičnímu saskému řemeslu blízko. Jeho syn nyní ve sbírání a prezentaci dřevěných louskáčků na ořechy pokračuje. 

Výroba louskáčků, podobně jako dřevěných pyramid a svícnů, je v sousedním Německu stále živým řemeslem. Centrem výroby je nedaleký Seiffen, kde najdete i muzeum.

Expozice

Muzeum louskáčků

Ve sbírce jsou louskáčci z celého světa. Louskáček ve slavnostní hornické uniformě měří přes deset metrů a láká turisty k návštěvě ve dvoře muzea. Ve dvoře si navíc můžete poslechnout i hudbu z baletu o jednom slavném oživlém dřevěném mužíčkovi. Na Čajkovského Louskáčka každou hodinu zatančí v obří hrací skříňce několik dřevěných postaviček z této pohádky o kouzlu Vánoc.

Alte Stuhlfabrik

Součástí areálu je stará továrna na židle, které patřily asi 150 let k hlavním výrobním artiklům v Neuhausenu. V prostorách dnešního muzea se židle vyráběly do roku 1991 a dnes je k vidění celý výrobní postup. Expozici navíc doplňuje celé patro, které provází historií nábytku a bydlení vůbec - zařízené pokoje z různých historických období včetně mnoha zajímavých doplňků, které se tehdy v domácnosti používaly.

Služby

obchod se suvenýry, malé občerstvení, informace většinou jen v němčině

Přístup

Nejkratší cesta do Neuhausenu vede přes hraniční přechod Mníšek, odkud je to asi sedm kilometrů, nebo přes přechod v Českém Jiřetíně (8 km).

Otevřeno

všední dny 9.00 – 18.00 hodin
víkendy a svátky 9.00 – 17.00 hodin


Kontakty:

Nussknackermuseum
Adresa: Bahnhofstraße 20-24, 09544 Neuhausen
E-mail: info@nussknackermuseum-neuhausen.de
Web: http://www.nussknackermuseum-neuhausen.de/
GPS: 50.6766N, 13.4667E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google