reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

O titul Strom roku bojuje lípa z Nepomyšle

publikováno: 16.8.2023, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

V celorepublikové anektě Strom roku si zatím nejlépe vede zástupce Ústeckého kraje - Nepomyšlská lípa nedaleko Podbořan. Asi tři staletí starý strom je dominantou obce. V hlasování už nasbíral více než dva tisíce hlasů. Hlasování však končí až v říjnu.

Lípa srdčitá roste na pahorku na okraji města Nepomyšl západně od Podbořan a je od ní krásný výhled do krajiny. Je stará kolem 300 let. Podle pověsti stála na pahorku původně šibenice, na které byl oběšen muž za krádež skotu. Jeho žena pak prý na místě jeho skonu vysadila onu lípu.

Nepomyšlská lípa je zástupce Ústeckého kraje v anketě Strom roku, do níž bylo již nominováno přes 1700 stromů z celé republiky. Z nominací pak odborná porota vybírá kandidáty do hlasování. To trvá až do 8. října na webu www.stromroku.cz. Vítězný Strom roku získá arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku. V roce 2020 se tuto evropskou soutěž podařilo vyhrát borovici nad Vírovskou přehradou. "Anketou Strom roku chceme podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy," říkají pořadatelé ankety, která trvá od roku 2002.

Foto: Tomáš Kalous, Strom roku.