e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Noc kostelů otevře v pátek chrámy i kapličky

publikováno: 30.5.2023, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Téměř 1800 kostelů, chrámů a kaplí je přihlášeno k letošnímu programu Noci kostelů, který se koná v pátek 2. června. Připravili jsme pro vás přehled dvacítky měst a obcí, kam můžete vyrazit prožít páteční noc.

Český Jiřetín
V dřevěném kostele, který původně stál ve Flájích, bude otevřeno od 18,00 do 22,00 hodin. V sedm večer koncertuje Komorní seskupení ZUŠ Litvínov a po něm folkové duo Luboš Stráník a Ina Schrimer.

Dobroměřice
Kostel svatého Matouše v obci na Lousnku bude otevřeno od 17,00 do 20,00 hodin s možností výkladu k vzácným gotickým freskám.

Dubí
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie se otevře v 18,00 hodin a uslyšíte koncert Clarinet Society a v 19,30 hodin začínají komentované prohlídky varhan a kostela. Od 15,00 do 19,00 hodin můžete navštívit komentované prohlídky v kostele na Cínovci. V Mstišově bude od 17,00 do 19,00 hodin otevřena kaple svatého Huberta.

Duchcov
Duchcovské kostel Církve československé husitské se otevře v 17,00 hodin bohoslužbou. Během večera můžete vystoupat na věž, prohlédnout si výstavu dětí nebo uslyšíte vystoupení žáků ZUŠ a na závěr koncert hudebního Dua Canzone.

Mrzlice
Zachráněný kostel svatého Jakuba v Mrzlicích u Hrobčic na Bílinsku bude otevřen od 20,00 do 22,00 hodin a nabídne výstavu fotografií o znovuvzkříšení kostela.

Chomutov
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (na náměstí) bude možné navštívit od 17,00 hodin. Večer zazpívá jirkovský komorní sbor Vox Cantabilis a Martin Černý a Kateřina Lesáková. V kostele svaté Kateřiny u radnice bude otevřeno od 18,00 hodin, vystoupí pěvecký sbor Vox Cantabilis a Hlahol, od devíti začínají prohlídky při svíčkách s výkladem. V kostele svatého Ignáce v jezuitském areálu vystoupí sbor Comodo, Aurum Chomutov a trumpetové trio ZUŠ. V 19,00 hodin začíná komentovaná prohlídka kostela.

Jimlín
Kaple svatého Josefa na zámku Nový Hrad v Jimlíně bude otevřená od 18,00 do 22,00 hodin. V půl deváté začíná koncert klasické hudby na vahrany, flétnu a trubku.

Jirkov
Jirkovský kostel svatého Jiljí na náměstí se otevře před pátou odpoledne vyzváněním kostelních zvonů. Můžete slyšet ukázky hry na varhany, navštívit komentované prohlídky a od 17,00 hodin je připraven program pro rodiče s dětmi. Od 19,00 hodin vystoupí ženský komorní sbor. Zámecká kaple na Červeném Hrádku bude otevřená již od 15,00 hodin. V 17,00 a 19,00 hodin začínají komentované prohlídky. Uvidíte také historické dokumenty a uslyšíte přednášky či hudbu.

Kadaň
Bohatý program je připraven v kostelích a kaplích Kadaně. Například v kostele Povýšení svatého Kříže na náměstí je připraveno čtení evangelie, vystoupení dětského sboru, slam poetry, ale také prohlídky sklepů v děkanství. V Růžencové kapli bude od 20,00 hodin do půlnoci možnost shlédnout výstavu grafik Jana Hrubého. V kostele Stětí sv. Jana Křtitele vystoupí v 18,15 hodin pěvecký sbor ProRadost. V červeném kostele svatého Petra a Pavla se můžete dozvědět o církevních dějinách nebo životě J. A. Komenského. Kostel v klášteře bude otevřen od 19,00 do 21,00 hodin a čekají vás prohlídky s hudebním překvapením.

Krupka Bohosudov
Bazilika Panny Marie v Bohosudově bude otevřena od šesti večer. Můžete se zapojit do dílny korálková, poslechnout si Příběh o Pavím Očku nebo poslechnout varhany. V 19,00 hodin začíná vystoupení Bohosudovského sboru pod vedením varhaníka Miloše Boka a po něm komentovaná prohlídka baziliky.

Louny
Kostel Církve československé  husitské se otevře od 18,00 do 23,00 hodin. Prohlédnout si můžete výstavu prací ZUŠ a historických materiálů, připraveny jsou dvě historické přednášky a koncert chrámového pěveckého sboru. Kostel svatého Mikuláše se otevře od 19,00 hodin. Vystoupí děti ze ZUŠ, pěvecký sbor Harmonie, připravena je přednáška o křitelnicích. Přístupná bude také věž.

Osek
Kostel cisterciáckého kláštera bude k prohlídkám otevřen od 18,00 do 21,00 hodin. Navštívit můžete speciální komentovanou prohlídku a vystoupí
zpěvačka Nicol Šajnerová.

Postoloprty
Kostel Nanebevzetí Panny Marie nabídne od 16,00 hodin mši, koncert žáků ZS, přednášku o středověkých venkovských kostelích. Otevřen bude k prohlídce od 15,00 do 22,00 hodin, kromě toho můžete přijít od 14,00 hodin na prohlídku barokní kaple na hřbitově a v 15,00 hodin začíná prohlídka fary, kostela, varhan a věže.

Ročov
Kostel kláštera v Dolním Rodoče bude otevřen od 17,40 do 19,00 hodin. Na vahrany hraje Petr Čech, zpívá sopranistka Marie Fajtová. Otevřen bude i kostel v Horním Ročově, kde od 20,00 hodin uslyšíte kytarový recitál.

Smolnice
Kostel svatého Bartoloměje se otevře v 18,00 hodin varhanním koncertem a poté si můžete varhany prohlédnout i s přednáškou.

Světec
V kostele svatého Jakuba Staršího, jednoho z nejstarších kostelů regionu, uslyšíte od 17,00 hodin sbor Audite Silete, kostel bude otevřen až do 23,00 hodin.

Teplice
Kostel Povýšení svatého Kříže u zámku bude k prohlídkám otevřen od 18,00 do 22,00 hodin. V Seumeho kapli vystoupí od 18,30 hodin duchcovský pěvecký sbor, ženský sbor Komoráček, Trio Sathea a Flute Company Teplice. Kostel sv. Jana Křtitele na zámeckém náměstí nabídne v 19,00 a 21,00 hodin komentovanou prohlídku a mezi tím koncert Brixiho komorního souboru. Každou půlhodinu od 17,30 do 21,30 se uskuteční prohlídky románské expozice a krypty s pozůstatky zaniklého ženského benediktinského kláštera královny Judity v Teplicích v prostorách muzea. Červený kostel v Trnovanech bude otevřen od 18,00 do 23,00 hodin. Šanovský kostel sv. Alžběty Uherské pak od 19,00 a tam si můžete sami zkusit rozeznít zvony. Vystoupí v osm večer Collegium hortense.

Vroutek
Kostel svatého Jakuba Většího ve Vroutku otevře před šestou hodinou zvuk zvonků. Vystoupí flétnistka Petra Sekretová a kytaristka Lucie Kolamnová, poté uvidíte reportáž o kostele a projdete si ho s průvodcem.

Želina
Kostel svatého Vavřince v Želině bude otevřen od 18,00 do 20,00 hodin, můžete si například vyrobit svíčku.

Kostely, které budou otevřené a nabízí program, můžete najít na sebu nockostelu.cz nebo v aplikaci pro mobilní telefony.