e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Lounská galerie připomene 100 let od narození Vladislava Mirvalda

publikováno: 29.7.2021, kategorie: Výstavy, autor: Lucie Šiklová

Sdílet: facebook twitter google+

Před sto lety se v Záluží u Mostu narodil významný představitel konstruktivních tendencí v českém umění Vladislav Mirvald, jenž po většinu svého života působil jako pedagog v Lounech a významně se podílel na formování jejich kulturního obrazu. Příští týden připomene toto výročí novou výstavou Galerie Benedikta Rejta v Lounech.

Výstava zpřístupní Mirvaldova díla ze sbírky Galerie Benedikta Rejta, představující mimo jiné monumentální kompaktní soubor černobílých kompozic na plátně s tématy undulačních válců, Rombergových křivek a aperspektiv válců či hravé barevné kompozice komornějších rozměrů na tato témata. Vystaveny budou také práce na papíře. Vedle černobílých struktur a unikátních kaňkáží a zmrzláží budou představeny i grafické listy, kde autor zpracovává jedno téma v barevných variacích, analogickým přístupem k sérii krajinných motivů Kystra, jež variují ten samý krajinný výsek a barevností mění jeho náladu. Unikátní jsou tři prostorové objekty a soubor fotografií ze surrealistického období. 

Rok před Vladislavem Mirvaldem přišli na svět Zdeněk Sýkora a Kamil Linhart a tato trojice se spolu s dalšími osobnostmi vepsala do historie lounského kulturního dění. Pod mottem ze Tří mušketýrů symbolicky zařazujeme ze svých sbírek také výběr několika Sýkorových a Linhartových děl.

"Výstavu připravujeme v synergickém načasování s Galerií města Loun, kde bude ke stému výročí narození autora otevřena 6. srpna expozice tematicky zaměřená na Mirvaldovy krajiny," doplnila kurátorka výstavy Lucie Šiklová.

Vernisáž se koná v Galerii Benedikta Rejta ve čtvrtek 5. srpna v 18,00 hodin. Výstava pak bude přístupná do 28. listopadu.