reklama Veselé a informované! Vánoce 2021
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Která novinka z Krušných hor vás zaujala? Hlasujete do konce srpna

publikováno: 29.6.2021, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Do konce prázdnin můžete hlasovat pro novinku v oblasti turismu a cestování v Krušných horách za loňský rok. Vybírat můžete mezi osmi nově otevřenými atrakcemi, akcemi a také knihami.

Svůj hlas můžete odevzdat v tomto formuláři nebo na facebooku Krušné hory – volný čas a turistika. Soutěž je pořádána ve spolupráci Destinační agentury Krušné hory a sdružení SPO-NA a probíhá pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera.

V nultém ročníku soutěže vyhrálo teplické Thermalium, vloni bodovala FunPark v Mostě. Nominace probíhala v prvních měsících roku a kdokoliv mohl navrhnout destinaci či atrakci z Krušných hor, která ho zaujala. Hlasování končí 31. srpna, poté se dozvíme, co návštěvníky hor nejvíc zaujalo.

Nominované novinky

1. Mostecké jezero
Jezero Most představuje rozsáhlou hydrickou rekultivaci zajišťovanou státním podnikem Palivový kombinát Ústí v rámci revitalizace území dotčeného těžební činností. Rekultivace celého území je od počátku koncipována tak, aby toto území mohlo být v budoucnu využíváno pro příměstskou rekreaci.

2. Zipline dráha Klíny
Unikátní Zipline v České republice: 2,2 km dlouhá lehce adrenalinová jízda po ocelovém laně přes Šumenské údolí ve výšce až 150 m nad zemí, rychlostí až 75 km/hod.

3. Autobusová linka 421303 - Pernink – Abertamy – Loučná – Boží Dar – Jáchymov – Ostrov – Krásný Les – Klášterec n./O. - Kadaň – Chomutov – Louny – Praha. Společnost Eduard Krása – Krásabus. Malá rodinná firma z Prahy otevřela v říjnu 2020 pravidelnou linku z Prahy do Krušných Hor.

4. Krušnohorský lidový dům v Lesné
Projekt Aktivní prožití společných dějin a tradic v Krušných horách. Cílem projektu je zatraktivnění destinace východní části Krušných hor posílením kulturně-historického potenciálu obou projektových partnerů a rozšíření nabídky v cestovním ruchu na obou stranách hranice.

5. Sportovní areál Jumpark Matylda
V areálu Matylda na okraji Mostu byl v minulém roce vystavěn sportovním spolkem Klub freestylového lyžování Most z.s. sportovní areál Jumpark Matylda, zejména pro akrobatické lyžaře, snowboardisty... Jedná se o výjimečnou stavbu, i v rámci Evropy.

6. Návraty vypůjčené krajiny
Oblastní muzeum a galerie v Mostě, příspěvková organizace Ústeckého kraje vydalo v září 2020 novou knihu, vztahující se k rekultivacím po těžbě uhlí a proměně hornické krajiny v regionu.

7. Památné stromy Ústeckého kraje
Kniha je první komplexní zpracování tématu zvlášť významných stromů v regionu. Publikace přibližuje život památných stromů, jejich ohrožení, problematiku ochrany i jejich budoucnost na území Ústeckého kraje. Uvedeny jsou informace o přibližně třetině ze 420 chráněných památných stromů, jejich skupin a stromořadí v tomto regionu. Popsány jsou také některé mimořádné dosud nechráněné či již zaniklé památné stromy. Autorem knihy je botanik a dendrolog Vít Joza, kurátor botanické sbírky Oblastního muzea a galerie v Mostě. Stejnojmenná výstava Víta Jozy Památné stromy Ústeckého kraje probíhá v Oblastním muzeu a galerii v Mostě do konce roku 2021.

8. Oslavy výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku
V roce 2020 si náš region připomněl významné výročí 150 let od příjezdu prvního vlaku do Mostu a Chomutova. Vznik železniční sítě výrazně podpořil rozvoj hornictví a průmyslu pod Krušnými horami. Ve své době železniční doprava byla nejefektivnějším a nejvyužívanějším dopravním prostředkem. V rámci oslav proběhly výstavy, přednáška, muzejní noc a zvláštní jízda parním vlakem.