e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 30. září až 2. října

publikováno: 28.9.2022, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Je-li libo houby, jablka, víno, medovinu nebo česnek? Všechny tyto podzimní plody a pochutiny a jejich slavnosti vás čekají první říjnový víkend. K tomu přidáme dny architektury, den zvířat v Chomutově, podzimní slavnost v Polákách a historické slavnosti v Terezíně.

Kalecké houbobraní
Přednáška o houbách, ochutnávka nakládaných hub, houbová omáčka a další dobroty vás čekají v Kalku na Chomutovsku 1. října. Kalecké houbobraní se koná na obecním sále od 13,00 hodin.

Siřem Franze Kafky
V Siřemi na Pobořansku ožije v sobotu 1. října zdejší Galerie Kafka. Připomíná pobyt slavného spisovatele, který tu pobyl několik měsíců. Čeká vás vernisáž, čtení z Kafkových knih a světelná instalace. Podrobnosti najdete v dnešním článku V Siřemi v sobotu připomenou pobyt Franze Kafky.

Dny architektury
Zajímáte se o architekturu a veřejný prostor? Vyjděte si na zajímavou procházku, seznamte se s historií a diskutujte o budoucnosti. To vše nabízí říjnové Dny architektury. Aktuální problémy se budou řešit v Mostě, historická procházka je připravena v Žatci či Litoměřicích, tématu zaniklého potoka se věnuje procházka v Teplicích a pestrý program vás čeká v Ústí nad Labem. Program najdete v článku Dny architektury nabízí procházky historií i diskuse o budoucnosti.

Setkání u Michaela
Tradiční setkání u kostela svatého Michaela v Nové Vsi v Horách bude letos i s poutí z Hory Svaté Kateřiny. Sraz v Kateřině je v neděli 2. října ve 13,00 hodin na náměstí Pionýrů, odkud se můžete vydat pěšky do Nové Vsi po Hřbitovní cestě, nebo se připojit ve 14,00 hodin v Nové Vsi u autobusové zastávky Hranice. U kostela pak bude připravena dílna pro děti, pohoštění, výstava fotografií a malý hudební program.

Den zvířat
První říjnovou sobotu bude v chomutovském zooparku veselo. Jízda na ponících, ukázka sokolnictví, zábavné hry, divadelní představení a samozřejmě maskot Maio! Takový je program tradičního Dne zvířat, který bude zároveň zakončením hlavní části návštěvnické sezony. Program najdete v článku Zoopark oslaví Den zvířat hravým odpolednem.

Jablečný den
Oslavou sklizně jablek je slavnost na zámku Krásný Dvůr na Podbořansku. Podzimní slavnost úrody se koná v sobotu 1. října od 9,30 do 17,00 hodin. Na nádvoří bude probíhat jarmark, kde nakoupíte jablka, mošty i cidery. Vystoupí Jana Vébrová, Letenský dixiland, Žongléros Ansámbl, Elegán a Kašpar, Divadlo KK a Koňská dvorec Chmelištná. Připraveny budou také prohlídky zámku, cirkusové workshopy a jízdy na koních. Vstupné je 100 Kč, děti do 6 let zdarma.

Josefínské slavnosti
Velké historické slavnosti se chystají o víkendu v Terezíně. Začnou již v pátek večerním průvodem v 19,00 hodin a promítáním filmu S čerty nejsou žerty v letním kině ve Smetanových sadech. Hlavní program se bude odehrávat v sobotu 1. října od 10,00 hodin, kdy vyjde slavnostní průvod vojáků městem. Další průvody pak uvidíte, až se budou vojska přemísťovat na bitevní pole, v 15,00 a 19,00 hodin uvidíte ukázku bitvy z roku 1760. Další historický program bude připraven doslova po celém Terezíně. Vstupné je 120 Kč rpo dospělé, 80 Kč pro děti a rodinné 350 Kč.

Slavnosti česneku
Svatováclavská pouť a slavnosti česneku se budou konat ve Strupčicích na Chomutovsku. Celodenní program začíná po desáté hodině. Těšit se můžete na vystoupení rytířů, provazochodkyně, kejklíře. Hrát budou skupina Potěr a od 17,00 hodin Ivan Hlas. Ve 13,30 hodin začíná na návsi soutěž v pojídání česneku. Kromě toho budou přichystány stánky, pouťové atrakce, výstava automobilů, ochutnávky vína a česnekových specialit a další program.

Vinobraní u kostelíka
Ochutnat čerstvý burčák a vína můžete v sobotu 1. října u kostelína ve Stranné u Března na Chomutovsku. Začátek je ve 12,00 hodin. V půl druhé dorazí Bušek z Velhartin, zahrají a zazpívají Silentium 24, Cimbálová kapela Jožky Šmukaře a skupina Country 5. Jezdit bude kyvadlová doprava z Března.

Medovinobraní
Tentokrát bude tématem akce trochu jiný nápoj, tedy medovina. Ochutnávat ji můžete v sobotu 1. října od 12,00 hodin na zámku Pátek nad Ohří na Lounsku. Kromě medoviny vás čeká skupina historického šermu Okořská garda, skupina novostředověké hudby Ergo, kouzelník M., hadí mág Cave, kovárna, katovna. 

Svatováclavské vinobraní
Další příležitostí ochutnat vína a burčáky bude vinobraní na hradě Loket. Otevřeno bude v sobotu i neděli 1. a 2. října od 10,00 do 17,00 hodin. Můžete se těšit na bohatý hudební a divadelní program, vína od zavedených vinařů z Čech a Moravy i jídlo. Zahrají veselá Cimbálová muzika Morava z Čejkovic a hudební skupina Stan&Tony Revival. Vstupné je 150 Kč pro dospělé, 100 Kč pro děti.

Sen noci svatojánské
V mosteckém městském divadle bude mít v pátek večer premiéru nové zpracování Shakespearovi klasiky Sen noci svatojánské. Komedii režíroval Filip Nuckolls. Začátek v 19,30 hodin.

Food festival národů
Ochutnat mezinárodní kuchyni můžete v sobotu 1. října od 13,00 do 17,00 hodin v Kadani. Přestaví se Sýrie, Filipíny, Indie, Nepál, Česko, Mongolsko, Vietnam, Ukrajina, Bulharsko a Afghánistán, čeká vás ochutnávka jídel a krátká představení. Program se bude konat u infocentra v Kadani.

Podzimní slavnost
Na zámku Poláky u Nechranické přehrady se v sobotu 1. října koná slavnost na nádvoří. Vystoupí skupina historického šermu Grál, mimořádně budou probíhat i prohlídky zámeckých prostor. V rámci akce můžete ochutnat dobové pokrmy, které podle dobových receptů připraví Perchty von Bladen. Začátek v 10,00 hodin.

Další tipy můžete vyhledávat prostřednictvím Kalendáře akcí.

Foto: Terezín - město změny.