e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Výlety po Klášterecku: Dobrodružná cesta do hlubokých lesů

publikováno: 28.4.2021, kategorie: Turistika, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Další z výletů po Klášterecku vás zavede do zaniklé obec Pavlov nad Hradištěm. Zlákáme vás do neprozkoumaných lesů a na Pavlovský špičák do nadmořské výšky téměř sedmi set metrů? Tentokrát se neobejdete bez dobré navigace, protože tudy nevedou žádné turistické značky.

Tip č. 6: Pavlovský špičák

Vzdálenost: 10 km, 3 hodiny
Náročnost: Mírně náročná... mno, převýšení je 350 m
Vhodné pro: Rodiny s většími dětmi, aktivní turisté, přátelé hlubokých lesů
Náš tip: Vezměte si s sebou buzolu, čeká vás dobrodružství!

Pavlov ležel 5,5 km severovýchodně od Klášterce nad Ohří v nadmořské výšce 430 m. Původní označení vsi bylo Arndorf, později Ahrendorf. O českém názvu rozhodla Okresní správní komise v Kadani v roce 1946 a vyšla ze jména zdejšího nejstaršího usedlíka. První zmínka o existenci vsi je z roku 1431, kdy majitelem byl Aleš ze Šumburku, který rovněž vlastnil perštejnské panství. Roku 1846 měl Pavlov 40 domů a 222 obyvatel. Byl tu zájezdní hostinec a bývalý poplužní dvůr. Samostatnou obcí byl od roku 1850. V roce 1960 byl při územní reorganizaci sloučen s Vernéřovem a s ním 1. ledna 1988 přešel ke Klášterci nad Ohří. V prostoru Vernéřova bylo plánováno zřízení odkaliště pro blízké elektrárny. Proto musel Vernéřov i přilehlé obce v roce 1990 zaniknout. Odkaliště nakonec zřízeno nebylo, takže čtyři vesnice zanikly zbytečně.

Pavlovský špičák (695 m) nad bývalou vsí je zalesněný smíšeným lesem a nevede na něj značená turistická cesta, takže nabízí výšlap pro dobrodružnější turisty. Nabízí výhledy nejen na elektrárny, ale i vodní nádrž Nechranice a Doupovské vrchy.

Mapa je aktivní, naplánujte si výlet podle svých časových a fyzických možností, cestu jde samozřejmě zkrátit autem. 

Všechny další tipy najdete ve Speciálu Výlety po Klášterecku.

Foto: @marvyism.