e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Pouť je silným zážitkem, říká režisér dokumentu o poutních místech severu Čech

publikováno: 28.4.2021, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Devět poutních míst severních Čech můžete virtuálně navštívit pomocí aplikace, kterou pro teplické regionální muzeum připravilo studie Ponte Records. Série videí Martina Studeckého přibližuje nejen architekturu a historii, ale přináší i příběhy současných poutníků.

Natáčení devíti dokumentů, doplněných o dva bonusové materiály o historii mariánských poutí, trvalo dva roky. "Překvapilo mě, kolik mladých lidí se poutí účastní. Při cestě Lužických Srbů z Německa do Bohosudova nepřesáhl věkový průměr 30 let. Natáčení pro mě bylo nahlédnutí do světa lidí, kteří mají srovnané životní hodnoty a cíle. Ať se pouti účastníte z náboženských důvodů, nebo chcete jenom vyskočit ze stresu všedních dní a vyčistit si hlavu, tak je pro vás poutní cesta souborem poměrně silných zážitků," vzpomíná na natáčení režisér Martin Studecký, které hned na začátku překvapilo kolik poutních míst na severu Čech máme. "Velice pozitivně na mě zapůsobilo, kolik lidí je otevřených a ochotných pomoci. Při 100kilometrovém putování z Prahy do Jeníkova nás například v obci Teplá zastavila paní důchodového věku a pozvala všechny na oběd. A to mluvím řádově o desítkách lidí."

cinovec_kostel.jpgDokumenty zachycují poutní místa od Chomutovska až po Šluknovský výběžek. V Krušných horách navštívíte Květnov či Cínovec, po nimi velmi známý Bohosudov a Jeníkov, na Lounsku se podíváte do Liběšic a kláštera v Dolním Ročově, na Litoměřicku jsou to Křešice, dále Trmice u Ústí nad Labem a nejseverněji potom Filipov. Jako bonus na stránce poutních míst naleznete dva zcela nové dokumenty, v nichž PhDr. Vít Honys objasňuje historii mariánských poutí a počátky mariánských procesí v severních Čechách. "Věřím, že naše dokumentární filmy ukáží divákům tradici, která tu byla po staletí a přežila těžká období. Doufám, že se nám povedlo ukázat i hlavní smysl poutí, kterým opravdu nejsou kolotoče a stánky s občerstvením," dodává režisér.

Foto: pouť do Bohosudova a kostel na Cínovci..