reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 28. až 30. října

publikováno: 26.10.2022, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Poslední říjnový víkend bude delší o sváteční pátek, kdy si připomínám vznik Československa. Právě na tento den se soustředí většina akcí - oslava sklizně v Litvínově, strašení na zámcích v Krásném Dvoře nebo Benešově nad Ploučnicí a v Žatci nebo sokolský běh.

Mávání na komínech
Nad Žatcem opět zavlají vlajky. Ve státní svátek v pátek 28. října se koná oblíbené mávání vlajkami na komínech chmelařských skladů, které se uskuteční ve spolupráci se Svazem českých komínářů. Vlajky nad městem zavlají v pravé poledne.

Oslava sklizně
Ve sváteční den, v pátek 28. října, bude Litvínov vonět nejen úrodou, ale také zajímavým jídlem. Na náměstí bude probíhat food festival a farmářský trh, na zámku i v parku jarmáreček s programem a vše uzavře večerní lampionový průvod od 18,15 hodin. Podrobnosti najdete v článku Litvínovskou Oslavu sklizně a řemesel doplní letos food festival.

Divadelní žně
Po několikaletých vynucených prázdninách se do Klášterce nad Ohří vrací Divadelní žně - přehlídka amatérských divadel. A protože se jedná o 18. ročník, nesou jméno Plnoleté. Od pátku 28. října vás čeká devět divadelních večerů a jedna výstava. Podrobnosti v tomto článku.

Den bezpečnosti
Ukázkové kurzy bezpečné jízdy, svezení na okruhu nebo představení policejního Ferrari 458 Italia. To, a mnoho dalšího, nabídne program Dne bezpečnosti, který se uskuteční na Autodromu Most v sobotu 22. října. Akce určena pro širokou veřejnost si klade za cíl zábavnou formou zvýšit všeobecné povědomí o bezpečnosti na silnicích. Plánovány jsou i ukázky zásahu záchranářů u simulované dopravní nehody s požárem, školení první pomoci a workshopy bezpečné jízdy se zaměřením na bezpečnostní prvky v dopravě. 

Strašidelná cesta parkem
Strašidelná cesta potemnělým parkem čeká o podzimních prázdninách návštěvníky zámku Krásný Dvůr na Podbořansku. Zámecká strašidla i další postavy bude možné v parku potkat ve čtvrtek a pátek 27. a 28. října, vždy od 18,00 do 21,00 hodin. Vstupenky je možné koupit pouze on-line za 90 Kč na webu www.zamek-krasnydvur.cz.

Stezka odvahy
Na další dobrodružnou stezku můžete vydat s dětmi v Žatci. Putování, letos s podtitulem Zachraňte Boreše, se koná v pátek 28. října od 19,00 hodin, start je na předzahrádce u Malé Sedmikrásky na Hošťálkově  náměstí. Připravena je pohádková trasa pro malé a velká strašidelná trasa pro odvážnější. 

Otevřená obora
Od pátku 28. října do neděle 30. října bude otevřena krušnohorská Obora Fláje, a to vždy od 10,00 do 15,00 hodin. Do obory nesmí psi a je nutné se pohybovat po značených cestách.

Sokolský běh republiky
Sokol pořádá ve sváteční den 28. října tradiční Sokolský běh republiky. Připojit se můžete například v Mostě okolo jezera Most. Výdej startovních čísel je u přivaděče od 12,00 hodin ve 14,00 hodin startují dva běhy - kratší na 4 km, delší na 9 km. Dále se můžete zapojit v Hoře Svaté Kateřiny v Krušných horách, kde jsou připraveny dva krátké závody pro děti a hlavní závod na cca 5 km. Start dětských závodů je ve 12,00 a 13,00 hodin, hlavní závod začíná ve 14,00 hodin u Mikulášské štoly. Zaběhat si lze také v Kadani, kde bude start u Kadaňského stupně, výdej startovních čísel začíná v poledne. Připraveny jsou dva dětské závody a hlavní závod podél Ohře na 6,6 km.

Podzimní tvoření
V teplické Botanické zahradě si můžete v sobotu 29. října vyrobit podzimní dekoraci z kapust, chryzantém a dušičkových věnců. Otevřeno bude od 10,00 do 16,00 hodin.

Strašidelná zoo
Sraz všech malých i velkých strašidel se koná v sobotu 29. října v chomutovském zooparku. Program je soustředěný do areálu dětské zoo, začíná v 16,00 hodin. Na místě budou k prodeji dýně, příchozí si je budou moci na místě vydlabat a vyřezat. Pomůcky vlastní. Bude se také soutěžit o nejlepší masku. Připraveno je několik dalších soutěží, divadlo pro děti a na závěr před sedmou večer průvod kolem zoo.

Kdoulování
Ochutnali jste někdy kdoulovou marmeládu? Každý rok se vaří z plodů vypěstovaných u Vernerova mlýna v Brlohu na Lounsku. Letos si to můžete vyzkoušet ve sváteční den, v pátek 28. října. Podrobnosti se dozvíte v článku Naučte se vařit kdoulovou marmeládu.

Strašení na zámku
Také na zámku v Benešově nad Ploučnicí se bude ve sváteční den strašit. Zpřístupněny budou běžně nepřístupné zámecké sklepy, samozřejmě strašidelně vyzdobené. Děti čeká také vysotupení balónkové Evičky a světelná show Vox Luminas. Akce se koná 28. října od 17,00 do 20,00 hodin.

Válečné muzeum
V pátek 28. října chystá Válečné muzeum v Libočanech u Žatce výstavu vojenské techniky, výzbroje a výstroje. Otevřeno bude od 10,00 do 17,00 hodin. V sobotu se pak můžete přijít podívat na strašidelné prohlídky od 12,00 do 20,00 hodin. Připraveno bude i občerstvení.

Zajímavé koncerty
V mostecké kavárně The Most café pod magistrátem koncertuje v pátek od 20,00 hodin Eva Vargo.
V kadaňském Orfeu můžete slyšet ve čtvrtek 27. října Vítkovo kvarteto.
V mosteckém Rokáči na Vinohradech koncertuje v pátek 28. října kapela Frankie Paul John s britským klasickým rockem.
Pokud dáváte přednost opeře, můžete v sobotu 28. října od 18,00 hodin sledovat přenos z Královském opery v Londýně v teplickém kině v Domě kultury. Hraje se Madam Butterfly Giacoma Pucciniho.
V Kulturním sále v Bečově u Mostu vás v sobotu 29. října čeká rockový halloween s kapelami Carpatia Castle, Rimortis, Deaken a Krevel. Začátek v 19,00 hodin.
V teplickém Knaku můžete slyšet kapely Metanol a Deviant, a to v sobotu 29. října od 19,00 hodin.
Ve čtvrtek 27. října od 19,00 hodin koncertuje v litvínovském Atticu Vojta Nedvěd a Tie Break.
V Teplicích v restauraci Hvjezda zahraje v sobotu 29. října od 21,00 hodin kapela Hudba Praha Band.

Další tipy můžete vyhledávat prostřednictvím Kalendáře akcí

Foto: Zoopark Chomutov.