reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Výstava o pokladech ze smetišť nabízí jiný pohled na archeologii

publikováno: 25.11.2022, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

„Tak už jste našli poklad?“ dotazují se náhodní návštěvníci archeologických výzkumů. O tom, že pokladem mohou být i pozůstatky ze smetiště, vypráví výstava Archeologie nejsou jen poklady v teplickém muzeu. O práci archeologů se můžete dozvědět více na komentované prohlídce výstavy ve středu 30. listopadu. Samotnou výstavu si můžete prohlédnout až do února příštího roku.

"Pro každého z nás představují smetiště místa zápachu, špíny a nepotřebného odpadu. Jsou odhozené předměty skutečně nepotřebné? Na tuto otázku asi každý z nás odpoví, že ano. Archeologové je však považují za velmi cenné poznatky naší minulosti. Přinášejí nám informace o životě našich předků. O tom, co například používala naše babička při vaření, z čeho pradědeček vyráběl nástroje, jak středověcí hrnčíři vytáčeli nádobí a pračlověk brousil z kamene sekeru," vysvětluje kurátorka výstavy Lucie Kursová. Právě ta provede návštěvníky výstavou Archeologie nejsou (jen) poklady aneb Co naši předci vyrobili, zahodili a my znovuobjevili.

"Archeologie vlastně pracuje se ztracenými a odhozenými věcmi, které vybírá na 'smetištích' starých vesnic, měst a nejrůznějších místech obydlených člověkem. Může se to pro populární historickou vědu zdát ponižující nebo dokonce odporné či nezajímavé, ale ve skutečnosti je archeologie nepřetržitou detektivkou, vykreslující prostředí, ve kterém se odehrály dávno minulé děje. Výstavou chceme pozvat nejširší veřejnost a také děti na cestu po oněch 'smetištích' minulosti, na putování, které odkrývá nedávná ale i dávno pohřbená místa se ztracenými nebo odhozenými předměty každodenní potřeby i vzácné artefakty, uložené jako depoty," dodává.

Prohlídka začíná 30. listopadu v 17,00 hodin a výstava je v budově teplického zámku k vidění do 26. února.

Ilustrační foto.