reklama Adventní a vánoční Speciál 2022
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

O bratwurst, štolu a glühwein přijdeme i letos

publikováno: 23.11.2021, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Adventní trhy v sousedním Sasku patřily k tomu nejkrásnějšímu, co Krušné hory návštěvníkům nabízely. Komorní atmosféra v menších městech, zářící podívaná pro tisíce na historických trzích v Drážďanech, hornické průvody. To vše se v Sasku letos opět ruší. Zatím zůstává otevřena jen vánoční zahrada v Pillnitz.

O nových protikoronavirových restrikcích informoval v závěru týdne saský premiér Michael Kretschmer. Situace je v Sasku je podobná té české a v některých okresech už počet pozitivních překročil hranici tisícovky na 100 tisíc obyvatel. Zatímco vloni ale zůstaly německé hranice pro české návštěvníky zcela uzavřené, letos do Německa na jednodenní výlety stále můžeme.

Součástí opatření je zrušení adventních trhů, které jsou v Německu velmi oblíbené a jezdí za nimi i turisté z Česka. Ruší se i nejslavnější saský trh, tzv. Striezelmarkt v Drážďanech, nejstarší německý vánoční trh. Abgesagt nebo-li zrušeno se objevilo i na webu Annabergu, zrušení všech akcí a uzavření oblíbeného AquaMarien oznámil Marienberg. Trh se nebude konat ani v Seiffenu, kde však nadále zůstávají otevřené obchody.

Přísná opatření zatím platí do 12. prosince, otázkou je, zda se poté trhy otevřou. Doufá v to například město Freiberg, které se rozhodlo ponechat stánky na náměstí. "Hledáme prodejní příležitost pro obchodníky, kteří již zásobili své stánky zbožím. Bylo by neospravedlnitelné plýtvání, kdybychom jednoduše museli vyhodit jedlé potraviny, jako je štola, perníky nebo kandované ovoce," vysvětluje to starosta Krüger. "Jsme krajem Vánoc v Německu a tak to musí zůstat," dodal. Naopak Pirna už rozhodla o likvidaci svého připraveného vánočního trhu Canalettomarkt.

Jednou z mála vánočních atrakcí, která zůstane zřejmě letos otevřená, tak bude Christmas Garden v zámeckém parku Pillnitz u Drážďan (na fotografii). V noční zahradě vás čekají tisíce světel a instalací. Vstupenky je třeba předem rezervovat a vstup je možný jen po očkování nebo po nemoci do šesti měsíců.