e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Ministr kultury podepsal nominaci Žatce do UNESCO

publikováno: 20.1.2021, kategorie: Památky, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Další lokalita z Ústeckého okraje usiluje o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Po úspěchu hornické krajiny Erzgebirge/Krušnohoří, zapsané v létě 2019, by se dalším kandidátem stává Žatecko a jeho chmelařská tradice.

V pondělí 18. ledna podepsal ministr kultury Lubomír Zaorálek dokumentaci pro nominaci Žatce a krajiny žateckého chmele na Seznam světového dědictví UNESCO. Centrum světového dědictví v Paříži by ji mělo obdržet do 1. února. Výsledek hodnotícího procesu bychom měli znát v létě roku 2022. 

Původně chtěl kandidovat na zápis pouze samotný Žatec jako město chmele, nominační výbor však doporučil projekt rozšířit o pěstování chmele v okolí města tak, aby zahrnovala venkovské i městské prostředí od pěstování, zpracování až po obchod s chmelem. Na nominační dokumentaci se podílela celá řada odborníků z nejrůznějších institucí, ze Žatce i okolních vesnic, včetně vlastníků památek. 

„Žatec a krajina žateckého chmele reprezentuje významnou lokalitu, kde se odehrává zcela unikátní příběh kontinuálního vývoje pěstování a zpracování chmele. Toto území podává výmluvné svědectví o pokračující více než 700 let historicky doložené trvající tradici produkce nejjemnějšího aromatického žateckého chmele, plodiny, jež je neodmyslitelnou součástí naší historie, a v případě žateckého chmele i jedním z celosvětově nejuznávanějších druhů „koření piva“. Je nám ctí představit mezinárodní veřejnosti jedinečné a jinde v takto komplexní podobě nezachovalé chmelařské kulturní dědictví, na které můžeme být právem hrdi,“ uvedl při podpisu ministr Lubomír Zaorálek. 

Dokumentaci za zpracovatelský tým předložili starostka města Žatec Zdeňka Hamousová a site manager a zároveň místostarosta Jaroslav Špička, který uvedl: „Náš region je neodmyslitelně spojen s chmelařským dědictvím a my jsme na ně patřičně hrdí a chceme i nadále udržovat a prezentovat tradice s chmelařstvím spojené. V nejbližší době plánujeme spuštění webových stránek nominovaného statku a také zpracování panelové výstavy, která přiblíží záměr nominace široké veřejnosti. Pevně věříme, že naše chmelařské dědictví zaujme mezinárodní plénum hodnotitelů a my v roce 2022 obdržíme kladné hodnocení.“