reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Spolek rodáků a přátel města Žatce slaví čtvrt století

publikováno: 15.8.2023, kategorie: Zajímavosti, autor: Jarmila Šímová

Sdílet: facebook twitter google+

Začátkem srpna si na setkání připomněli nejen pamětníci, ale i mladí Žatečané výročí 25 let od založení Spolku rodáků a přátel města Žatce. Aktivity spolku nyní připomíná na fotografiích výstava v žatecké Galerii u Radnice.

„Po mnohaletých předchozích jednáních nadšenců a patriotů města byl náš spolek založen v roce 1998, ale dva roky trvalo jeho oficiální zaregistrování, které ministerstvo vnitra potvrdilo 4. srpna 2000. Pod dokumentem jsou podepsáni Josef Zábranský, Vladimír Halamásek a Petr Šimáček, který vede spolek od samého začátku dodnes,“ uvedla tajemnice spolku Jarmila Šímová. Přítomní zavzpomínali na desítky dalších Žatečanů, kteří byli za celou dobu akční a pomáhali spolku naplňovat jeho motto – zviditelňovat starobylé město na řece Ohři a pomáhat mu. To se ve stovkách akcí dařilo a daří dodnes. Od historických seminářů, desítek publikací, literárních soutěží, starožateckých bálů, dechovkových festivalů, výstav, sportovních klání, pořádání soutěží Miss zlatého moku nebo celosvětového setkání Žatečanů, kdy město hostilo 2 500 rodáků z celého světa až po dnešní akce pro širokou veřejnost. 

Tuto činnost spolku přibližují fotografie, které si mohou návštěvníci prohlédnout v žatecké Galerii U Radnice. Kromě provozování této umělecké galerie v současnosti spolek vytváří velmi sledovaný videopořad Žatec bez cenzury, jehož některé díly zaznamenávají až desetitisíce shlédnutí. O životě ve chmelařském Žatci tak vědí příznivci města nejen v ČR, ale na příklad i na Novém Zélandu, Japonsku, Itálii, Rusku, Austrálii, Kanadě i USA. „Žatec je nádherný, jsem tady nadšená,“ vysekla poklonu městu paní Tao z města Fo-šan z delty Perlové řeky v čínské provincii Knang-tung, jejíž dcera se provdala za Žatečana, a která v pátek osobně pozdravila zástupce spolku. „Miluji svoje rodné město, rád se do něj vracím a s radostí spolupracuji a organizuji s vaším spolkem mnoho česko-německých akcí,“ vyznal se v pátečním nočním videopřenosu z Frankfurtu nad Mohanem žatecký rodák žijící v Německu Otokar Löbl, který poté pro dobrou náladu zahrál na klavír a zazpíval písničky účastníkům v Žatci. „Město Žatec si velmi váží celkové činnosti spolku rodáků, kterou vykonávají ve svém volném čase a zcela zdarma. Jsme si vědomi, že Žatci akcemi pro širokou veřejnost, medializací, ale i zkušenostmi a konstruktivními nápady pomáhají. Za to jim patří poděkování a naše podpora,“ vyjádřila postoj vedení města místostarostka Jaroslava Veselá. „V těchto dnech zaznamenáváme řadu ohlasů a přijímáme mnoho gratulací k 25. výročí našeho spolku nejen z města, ale z celého světa, kde všude zakotvili Žatečané nebo jejich rodiny. Všem ze srdce děkujeme, velmi si jejich zájmu o rodné město, zvlášť v této složité době, vážíme. Slova díků patří i všem  patriotům, kteří jsou postiženi 'Žatečanstvím' a jsme rádi, že, ač se to nezdá, je jich hodně, “ řekl závěrem setkání předseda spolku Petr Šimáček.  

Na snímku velký patriot Žatce Petr Šimáček, který vede spolek již čtvrt století.

Foto: archiv rodáků