e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kvetoucí agáve i zajímavosti Doupovských hor na prohlídce parku

publikováno: 12.10.2021, kategorie: Turistika, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Nejen o zámeckém parku v Klášterci nad Ohří, ale také o Doupovských horách, bude řeč v neděli 17. října při další komentované procházce. Rozšířenou prohlídku chystá klášterecké informační centrum a průvodcem vám bude opět odborník František Kroupa, který zároveň upozorňuje na vzácnou událost - před zámkem vykvetla agáve.

Tentokrát bude tradiční prohlídka o historii a dřevinách zámeckého parku prodloužena o zajímavé povídání o Doupovských horách. Sraz je ve 14,00 hodin u zámecké kašny. Vstupenky v hodnotě 30 Kč zakoupíte v turistickém informačním centru pod radnicí, a to nejpozději v pátek 15. října do 17,00 hodin. Rezervace je možná telefonicky: 474 359 687 nebo e-mailem: icklasterec@muklasterec.cz.

Klášterecký zámecký park letos o jednu pozoruhodnost bohatší. Před zámkem vykvetla agáve obecná (Agave americana). "Její domovinou je jih a západ Severní Ameriky a Mexiko a zdomácněla také ve Středomoří. Ve své domovině je ceněnou rostlinou. Z jejích různých druhů se získává textilní vlákno sisal, různé šťávy a hlavně známý alkohol tequila," vysvětluje František Kroupa. Klášterecká agáve je podle pamětníků starší než 30 let. Proč je její květ tak vzácný? Rostlina totiž vydá veškerou energii na tvorbu květu a poté usychá a odumře. Produkuje ale výhonky nebo odnože, které pokračují v růstu. "Kolikrát za svůj život uvidíte kvést tuto květinu? Přijďte se na ni podívat, stojí to určitě za to," dodává František Kroupa.