e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Nádraží v Trnovanech by mohlo sloužit ke vstupu turistů do chmelařské krajiny

publikováno: 12.6.2023, kategorie: Turistika, autor: Tomáš Kassal

Sdílet: facebook twitter google+

Koordinační jednání, jehož tématem byl další osud a rozvoj železniční dopravy na trati Lužná u Rakovníka – Žatec – Chomutov, proběhlo minulý týden na radnici v Žatci. Zlepšení spojení by mohlo pomoci podpořit cestovní ruch na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje.

V nedávné minulosti uvažoval Středočeský kraj o omezení provozu na trati, a to kvůli vysokým finančním nákladům, jimž neodpovídal zájem cestujících. Zachován měl být pouze víkendových provoz. V současné době se ale prověřuje možnost rozvoje potenciálu trati i celé oblasti. Uvažuje se tak o případném rozšíření provozu, a to nejen o víkendech, ale i ve všedních dnech. Trať by totiž mohla výrazně pomoci podpoře cestovního ruchu na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje, tím by se zároveň zvýšilo její využívání a efektivita provozu. Podmínkou je však zajištění financování těchto nových spojů, ale i zlepšená koordinace a návaznosti na ostatní autobusové linky v oblasti.

Středeční jednání proběhlo díky iniciativě města Žatec, které stojí nejen o zachování, ale hlavně o další rozvoj železnice mezi Lužnou a Chomutov, a to i v souvislosti s nominací Žatce a okolní chmelařské krajiny na Seznam světového dědictví UNESCO. V žateckých plánech figuruje nádraží v Trnovanech jako významné místo, které by mohlo být vstupem pro návštěvníky do chmelařské krajiny kolem nedalekého Stekníku, sdělil v úvodu starosta města a doplnil informace o realizaci cyklotrasy vedoucí tímto územím.

Schůzky se vedle zástupců města a zástupce Integrované dopravy Středočeského kraje zúčastnili například pracovníci Národního památkového ústavu, Národního technického muzea a Muzea Českých drah v Lužné nebo zástupci Českých drah a Správy železnic. Z jednání vyplynula podpora pro zachování trati, ale také se objevily první záměry na oživení provozu. Ten by mohla podpořit třeba koordinace akcí železničních muzeí v Chomutově a Lužné, zámku Stekník, žateckého Chrámu Chmele a Piva i dalších organizátorů. V rámci jednání zazněla také informace, že budovy nádraží v Trnovanech, které jsou aktuálně v procesu prohlášení za kulturní památku, bude Správa železnic nabízet k prodeji, protože pro ně nemá využití. Do budoucna by ale nádraží mohlo sloužit právě k podpoře turismu v regionu.