e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Výlety po Klášterecku: Na hrad, který na nás shlíží sedm staletí

publikováno: 12.5.2021, kategorie: Turistika, autor: Adéla Václavíková

Sdílet: facebook twitter google+

Téměř každý Klášterečák má na tento hrad výhled ze svého bydliště. Hlídá zde už po staletí a jméno Lestkov nebo Egerberk všichni znají. Ale ruku na srdce – byli jste tam? Opravdu? Pro milovníky historie, krásných výhledů, ale i pro rodiny s malými dětmi je výlet na hrad přesně to pravé.

Tip č. 8: Hrad Lestkov

katastr_lestkov_2.jpgVzdálenost: 5 km, 1,5 hodiny
Náročnost: Mírně náročná
Vhodné pro: Každého, rodiny s malými i většími dětmi, seniory, přátele historie a turistiky, s parťákem se dá zvládnout i s kočárkem
Náš tip: Vemte si s sebou buřty :-)

Zřícenina hradu, zvaná také Lestkov podle obce pod ním, se tyčí na pravém břehu řeky Ohře nad Kláštercem nad Ohří. Ostatně německé jméno Egerberg je právě připomínkou řeky Ohře - Eger. Více o historii hradu najdete na této stránce, máme pro vás ale i zajímavé příběhy:

Třeba příběh o tom, kterak se šlechtic Wend z Ilburka, obývající v 15. století Egerberk, chytil do pasti Viléma ze Šumburka, když si zrovna užíval lázeň a jeho žena si prohlížela voly, najdete zde

A příběh současného majitele Lestkova, Petra Zajíce, si můžete přečíst v rozhovoru, který zveřejnily Klášterecké noviny

Mapa je aktivní, naplánujte si výlet podle svého. Buď můžete využít uvedenou trasu, nebo můžete jít třeba přes Rašovice. A pokud si zkrátíte cestu autem a necháte ho v obci Lestkov, čeká vás jen půl kilásku do nevelkého kopce. 

Foto: @karellucan, @76kuca.

Všechny další tipy najdete ve Speciálu Výlety po Klášterecku.