reklama Adventní a vánoční Speciál 2022
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Jak vypadal obchod v pravěku a středověku, zjistíte v mosteckém muzeum

publikováno: 10.10.2022, kategorie: Pro děti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Setkání s keltskými obchodníky, římským kupcem a jeho germánskou družinou i návštěva kupeckého obchodu vrcholného středověku čeká v sobotu 15. října ty, kteří navštíví Oblastní muzeum a galerii v Mostě. V rámci Mezinárodního dne archeologie muzeum pořádá program nazvaný Kupci a obchodníci - obchod přes Krušné hory v období pravěku a středověku.

Pro děti je připraven celodenní program formou dílniček. Z vlastnoručně umleté mouky si budou moci upéct pravou chlebovou placku, vyzkouší si rozdělávání ohně pomocí středověké křesací soupravy nebo si vyrobí slovanský šperk, namalují jeskyní malby a vymodelují figurky z hlíny. Děti si mohou vyzkoušet stát se archeologem nebo pravěkým obchodníkem. Ani letos nebude chybět oblíbená dobová módní přehlídka.

Veřejnosti se během dne poprvé oficiálně představí výjimečný nález bronzového meče z období před 3300 lety, tedy z doby bronzové. "Meč pochází z Krušných hor a do sbírky muzea se dostal díky poctivému nálezci," vysvětlila Jitka Klímová z muzea. "Také vystavíme unikátní archeologické nálezy nejen z naších sbírek a návštěvníci uvidí nový dokumentární film o výrobě středověkého skla. Další část programu bude věnována experimentální archeologii při pokračování výrobě repliky pravěkého člunu tzv. monoxylu, a to pouze za pomoci technologií z doby bronzové," doplnila

Otevřeno bude od 12,00 do 18,00 hodin a vstupné je dobrovolné. O občerstvení se postarají Kavárna Jiřetínka a Kavárna na ulici.