e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Běžecké trailové trasy v Krušných horách

publikováno: 10.5.2023, kategorie: Sport, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Krušné hory patří mezi nejkrásnější a nejzajímavějších regiony České republiky, a to nejen v zimě pro lyžaře a běžkaře, ale také po zbytek roku pro turisty a milovníky trailového běhu. Své kouzlo mají pro svá krásná a dechberoucí panoramata, ale také pro své geologické památky a kulturní dědictví. Připravili jsme pro vás 5 oblíbených běžeckých tras, při kterých se pokocháte krásou hor a potkáte různé zajímavosti.

1. Z Jáchymova na Klínovec a zpět
19 km dlouhá trasa s převýšením 700 m začíná v Jáchymově u radnice (711 m. n. m.). Běžte po žluté turistické značce směrem na vrchol Hadí hory (941 m. n. m.). Zde se můžete lehce vydýchat, napít a užít si krásný výhled dolů do krajiny. Po dalších 3 km stoupání a necelých 100 m výškových doběhnete do Božího Daru (1028 m. n. m.). Zde zahněte doprava směrem k vyhlídkové věži Boží vyhlídka.

Následně běžte asi 3 km po červené až na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Na Klínovci najdete stánek s občerstvením, WC i rozhlednu s výhledem na okolní vrcholy. Každý si tak přijde na své. Nyní máte za sebou více než polovinu trasy i to nejhorší stoupání. Po zasloužené kochačce seběhněte po žluté turistické značce až na rozcestí Nad Suchou (980 m. n. m.). Odtud pokračujte po zelené až do Jáchymova, kde náš výběh končí. Můžete se zde také náležitě odměnit v některé z místních hospůdek.

2. Abertamy - Plešivec - Abertamy
Trasa o délce 10 km s převýšením 340 m je vhodná pro začátečníky, kteří se s během v horách teprve seznamují. Vyběhněte z parkoviště v horském městečku Abertamy (889 m. n. m.) Odtud se vydejte po žluté Abertamskou dolinou. 3 km dlouhá cesta klesá do obce Pstruží (709 m. n. m.). Poblíž Apre Ski Baru u Dostyho se vydejte po modré turistické značce lesem směrem na Plešivec. Čeká vás 3 km dlouhý výběh, při kterém vystoupáte až do výšky 1028 m. n. m.

Na vrcholu Plešivce se můžete pokochat skvělým výhledem do údolí z rozhledny a občerstvit se v místní hotelové restauraci. Z Plešivce pokračujte po Naučné stezce Krušnohorských pověstí, na které vás budou provázet dřevěné sochy mýtických bytostí Krušných hor. Postupně minete Čerta, Ohnivce a Loupežníky, Hejkala, Stromové ženy a Rytíře. U Švýcarské boudy se pak vydejte doleva po Plešivecké NS s mírným klesáním zpět do obce Abertamy.

Nechybí vám něco? Trailové běžecké boty i další běžeckou výbavu najdete na e-shopu Top4Running

3. Z Dubí na Cínovecký hřbet a zase zpět
17 km dlouhá trasa začíná na parkovišti v ulici Lázeňská v městečku Dubí (400 m. n. m.). Z parkoviště se vydejte po zelené turistické značce kolem Zámečku Runkelstein a Hornodubského parku směrem na Židovský vrch (619 m. n. m.). Na rozcestí Pod Židovským vrchem (600 m. n. m.) zahněte vpravo a vydejte se po žluté zpevněné cestě až k rozcestí Pod Sedmi štíty (700 m. n. m.). Pokračujte po modré až k rozcestí Přední Cínovec (776 m.n.m.). Na tomto rozcestí zahněte vlevo a pokračujte asi 2,5 km směrem k Rašeliništi na Cínoveckém hřbetu.

Dostali jste se zhruba do poloviny trasy a míjíte Dlouhý rybník, který je v létě ideální příležitostí s příjemnému osvěžení. Pro příznivce FKK je dispozici dokonce i nudapláž. Druhá část trasy už je víceméně za odměnu. Za hřbitovem zahněte vlevo na NS Cínovecký okruh. Určitě stojí za zmínku Vyhlídka Za humny, odkud je krásný výhled na západní část rašeliniště. Zajímavý je také historický dům č. 167 z 19. století, který je příkladem krušnohorské lidové architektury. Za dalších pár metrů následuje bývalý důl Cínovec II, kde se se těžil cín až do roku 1990. Na rozcestí Sedmihůrská cesta (747 m. n. m.) se vydejte vpravo po modré kolem Kutného vrchu zpět do Dubí.

P.I.