e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tip na výlet: Industriální cyklostezkou z Kadaně

publikováno: 10.5.2021, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Výhledy do uhelného velkolomu, průjezd kolem elektrárny i klidná zákoutí rekultivované krajiny – takové zážitky nabízí netradiční industriální cyklostezka na Kadaňsku. Třináctikilometrová trasa z Kadaně do Černovic s perfektním povrchem a mírným převýšením je vhodná i pro rodiny s dětmi. Ukazuje přitom možnosti proměny krajiny po těžbě uhlí i zajímavá technická řešení.

Ideálním startovním místem na cyklostezku značenou číslem 3115 jsou kadaňské Roosveltovy sady se spoustou sportovních a rekreačních příležitostí. Zahrát si zde můžete minigolf nebo discgolf, najdete zde posilovací hřiště, in-line dráhu, ale také koupaliště a tenisové kurty. Těsně sousedí s kadaňským vlakovým i autobusovým nádražím a v blízkosti najdete i dostatek parkovacích míst.

Stavitelé nové cyklostezky si museli poradit se spoustou záludností složitého terénu. Na první originální technické řešení narazíte hned na konci Roosveltových sadů, kde musí stezka překonat železniční koleje. Děje se tak pomocí tunelu, který cyklisté sdílejí s umělým korytem Kadaňského potoka. Za Prunéřovem už se otevírá rekultivovaná krajina, která se vrací zpět lidem k užívání. Jejím centrem je prunéřovský rybník, krásné odpočinkové místo, které láká k malému odbočení. Nedávno nad hladinou vystavěly Severočeské doly a.s. nové molo, z něhož můžete pozorovat pestrý život v rákosí a na vodní ploše. Informační tabule vás seznámí s přírodními zajímavostmi tohoto místa a altán poskytne v horkých dnech stín k občerstvení.

cyklostezka_prunerov_2.jpg

Jen po pár desítkách metrů vás čeká další technická zajímavost. Po mostě projedete přímo nad pásy s uhlím, které proudí z uhelného dolu Nástup Tušimice do kotlů prunéřovské elektrárny. Tu budete mít z mostku jako na dlani. A když se potom stezka vynoří z lesíků, budete moci nahlédnout přímo do útrob uhelného lomu s jeho velkostroji a rýpadly.

Cyklostezka nezapomíná ani na historii a turistům vypráví příběh zdejší krajiny. Na modelech seznamuje s podobou vsí, které na tomto místě kdysi stávaly. Děti určitě zaujmete informací, že zaniklý Ahníkov je ‚rodištěm‘ jejich oblíbeného večerníčkového hrdiny Maxipsa Fíka. V sousední Zásadě totiž učil spisovatel Rudolf Čechura a k vyprávění o přerostlém bernardýnovi ho inspiroval obrovský pes Brok z Ahníkova, který prý děsil zdejší obyvatele.

Kousek za informační zastávkou, která seznamuje s Ahníkovem, můžete odbočit směrem na Málkov a Zelenou, kde na Skřivánčím vrchu stojí ocelová rozhledna. Nabízí vyhlídky do Krušných hor i uhelné pánve pod nimi. Zajížďka tam i zpět přidá do trasy asi pět kilometrů.

Zasloužená odměna vás pak čeká v Černovicích, kde je na konci cyklostezky malá občerstvovací stanice pro znavené turisty. Otevřeno má obvykle za dobrého počasí od 11 do 18 hodin.

Pro zdatné cyklisty se nabízí možnost celý uhelný důl objet. Stačí pokračovat dál po cyklostezce 3180 přes Spořice, Droužkovice až do Března. V něm si můžete prohlédnout vysloužilé uhelné rýpadlo zvané Březenský drak. V letní sezóně nabízí Severočeské doly a.s. o víkendech jeho prohlídku, takže svůj industriální výlet budete mít kompletní. Trasa vás dál povede po nejdelší sypané hrázi ve střední Evropě, která přehradila Ohři na Nechranicích, a poté po jižním okraji přehrady. Přes obec Rokle se zámečkem a další možností občerstvení dojedete až do Želiny. Od malebného kostelíka svatého Vavřince už se vám otevře výhled na cíl – královské město Kadaň.