e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Pojďte v botách Jaroslava Vrchlického

publikováno: 9.2.2023, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Louny si příští týden připomenou 170 let od chvíle, kdy přišel na svět jeden z nejvýznamnějších rodáků města - spisovatel Jaroslav Vrchlický. Poslechnout si můžete přednášku o jeho životě a díle, vyrazit na na interaktivní seminář v ulicích města nebo se podívat za filmovou verzi jeho hry Noc na Karlštejně.

Jaroslav Vrchlický se pod jménem Emil Jakub Frida narodil 17. února 1853 v Lounech. Jeho rodiče se však už po roce přestěhovali do Slaného, takže Loun si moc neužil. Patřil k předním osobnostem obrozeneckého života v druhé půli 19. století. Patřil mezi uznávané básníky a spisovatele, jeho dílo zahrnuje i divadelní hry. Čítá na 270 svazků mnoha literárních žánrů.

Výročí jeho narození připomenou v Lounech tři akce. Ve čtvrtek 16. února od 17,00 hodin uslyšíte v lounském muzeu přednášku Jaroslava Havrlanta o tom, kde a jak se narodil, zda svůj život promítl do Noci na Karlštejněš či zda psal sprosté básničky. V pátek, tedy v den výročí, pak knihovna připravila interaktivní seminář přibližující život a práci Vrchlického s lektorkou Renatou Vordovou. Procházka městem začíná v 11,00 a 14,30 hodin u domu čp. 103 ve Vrchlického ulici. V pátek vpodvečer pak můžete vyrazit do letního-zimního kina v amfiteátru. Promítat se bude jeden z nejznámějších českých muzikálů na motivy Vrchlického hry Noc na Karlštejně.

Foto: Jaroslav Vrchlický na portrétu Jana Vilímka, wikimedia commons.