e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Návštěvy kurfiřta Augusta Silného v Teplicích bude připomínat busta

publikováno: 7.9.2023, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Tradice návštěv saských kurfiřtů a později králů v lázních Teplice trvala více než 300 let. Letos uplyne 340 let od prvního lázeňského pobytu kurfiřta Augusta Silného v Teplicích a při této příležitosti mu bude odhalena ve středu 13. září v Lázeňské uličce socha.

Saský kurfiřt a polský král August II. Silný patřil k jednomu z nejvýznamnějších panovníků z dynastie Wettinů. Silný se mu přezdívalo kvůli jeho tělesné konstituci, holýma rukama byl schopen přelomit koňskou podkovu. Kromě toho prý zplodil se svými četnými milenkami na 300 dětí. V Sasku vládl od roku 1694. Především jeho zásluhou patří dnes Drážďany k nejkrásnějším městům Evropy, jeho zlatá socha na koni vévodí čtrti Neustadt. Zasloužil se o založení porcelánky v Míšni.

August Silný navštěvoval teplické lázně, stejně jako řada představitelů evropské smetánky pravidelně. Poprvé tu byl 1683. Jeho pobyty bude nově v Lázeňské uličce v Teplicích připomínat bronzová busta. Zatímco v Německu jich najdete velké množství, tato teplická bude první v Česku. Odhalení busty se koná ve středu 13. září v 11,00 hodin. Následně se budou konat od 12,00 hodin kostýmované prohlídky, vždy v celou. Vstup je zdarma.

Foto: Wikimedia Commons.