e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 9. až 11. září

publikováno: 7.9.2022, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Slavnosti vína, piva, horníků, zemědělců, trolejbusů, světla nebo máku. Druhý zářijový víkend bude těžké si vybrat. Našli jsme pro vás tři desítky zajímavých akcí - poutí, slavností, trhů, sportovních akcí, netradičních prohlídek nebo hudby.

Saské hornické slavnosti
Saský den horníků a hutníků se bude o víkendu konat doslova pár desítek metrů od české hranice, v saském Olbernhau. Hlavním dějištěm programu bude areál scezovací hutě Saigerhütte v Grünthalu přímo na hranicí za Brandovem v Krušných horách. Dobový program se bude konat 10. a 11. září. Podrobnosti o programu najdete v článku Kousek za českou hranicí se budou konat velké hornické slavnosti.

Ohřecká osmička
Běžecko-pochodový seriál Dolním Poohří má před sebou poslední etapu. Ta sportovce zavede do Března na Chomutovsku, kde je připravena sedmikilometrová trasa a také kratší běh pro děti. Start je v neděli 11. září v 10,30 hodin pro chodce a děti a v 11,00 hodin pro běžce. Prezentace na místě od 9,00 hodin, přihlášky on-line a informace o trase zde.

Den otevřených dveří
Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova pořádá v sobotu 10. září den otevřených dveří. V rámci dopoledne v Mostě od 9,00 do 12,00 hodin budou k vidění současné i historické vozy včetně historické tramvaje T5B6t, bude probíhat doprovodný program např. kolo štěstí pro děti, skákací hrad, stánek BESIP, stánek policie, fotobox – návštěvníci se budou moci vyfotit ve voze a fotografii si odnést.

Chomutovský festival vína
Sobota bude na náměstí 1. máje v Chomutově patřit vínu. První ročník festivalu představí 20 pečlivě vybraných vinařství z Čech a Moravy. Součástí akce bude také food zóna s rozmanitou nabídkou pokrmů a nápojů a doprovodný program. Vystoupí Cimbálová muzika Majerán, skupina Realita a DJ Michal Pácalt. Programem vás budou provázet moderátor Luděk Holý a sommelier Zdeněk Kintr. Vstup je zdarma, víno se bude nalévat výhradně do festivalových sklenic v ceně 100 Kč. Otevřeno bude od 13,00 do 22,00 hodin.

Výročí muzea
Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím v Kovářské oslaví 25. výročí od svého založení. Oslavy se konají v sobotu 10. září od 10,00 do 19,00 hodin. Uvidíte historická vozidla a kluby vojenské historie, seskok parašitistů, přednášky a besedy, ceremonii u pomníku padlých letců. Připravena je cesta za historií - návštěva místa havárie jednoho z letounů sestřelených 11. 9. 1944, dále soutěžní výstava plastikových modelů, premiéra naučné stezky Kovářská, živá country hudba, polní kuchyně, novinky v expozici muzea, muzejní letecká kavárna v novém a mnoho dalšího. Již v pátek 9. září v 18,00 hodin se koná koncert v kostele svatého Michaela.

Musica Apostolorum
V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Postoloprtech se uskuteční 7. ročník hudebního festivalu. V pátek 9. září vystoupí sólisté Státní opery Praha a v sobotu 10. září smyčcové kvarteto českých filharmoniků a sólisté Ondřej Vrabec a Klára Dohnalová. Začátky koncertů jsou v 18,30 hodin a vstupné dobrovolné.

Vivat Prty!
Dalším víkendovým programem v Postoloprtech bude setkání rodáků a přátel města, které se koná v sobotu 10. září v zámecké zahradě. Přátelské setkání doplní od 14,00 hodin dechová hudba, výstava starých artefaktů, prohlídky a povídání historika. V kině můžete od 16,30 hodin vidět promítání starých fotografií.

Teplický pivní rynek
Sedmý ročník festivalu Teplický pivní rynek se koná tento víkend na Zámeckém náměstí. V pátek a sobotu 9. a 10. září budete moci ochutnávat z nabídky patnácti regionálních a rodinných pivovarů nebo se zapojit do soutěže v pojídání knedlíků. Jarmark doplní hudební vystoupení. Program najdete v článku Zámecké náměstí v Teplicích se promění v pivní rynek.

Beer Fest
Další pivní festival se bude konat v Lounech v pivovaru Zíchovec. Na čepu bude padesátka piv, k tomu street food a muzika. Zahrají a zazpívají třeba Xavier Baumaxa, 1st Choice či Wohnout. Program doplní zábava pro děti, degustace a prohlídky pivovaru. Vstupné na místě je 290 Kč, děti do 12 let zdarma.

Festival světla
V Karlových Varech se v pátek a sobotu koná sedmý ročník festivalu světla Vary září. V centru města si můžete projít trasu, na níž se rozsvítí světelnými instalacemi jednotlivé historické budovy. Centrem festivalu bude Zámecká věž, kterou dvakrát za večer rozezní kromě světla i Karlovarský symfonický orchestr. Vary budou zářit od 21,00 hodin do půlnoci po oba dny.

Klášterecké promenády
Letní sezónu v Klášterci nad Ohří uzavírají Klášterecké promenády. Festival bude letos dvoudenní, v pátek začne v 17,00 hodin na pódiu letního kina se představí kapely NAZsong, Eddie Stoilow, QueeenMania a Jelen. V sobotu začíná hudební program již v 15,30 hodin a v průběhu odpoledne uslyšíte kapely eLKa Band, Doga a Panoptiko a program uzavře večer Krucipüsk. Jednodenní vstupné je 490 Kč, na oba dny 700 Kč.

Restaurant Day
Na jediný den se otevře v Chomutově restaurace s exkluzivním výhledem. V rámci celosvětového Restaurant Day, kdy se otevírají jednorázové restaurace na neobvyklých místech, si můžete dát snídani, oběd nebo večeři v Městské věži na náměstí 1. máje. Otevřeno bude v sobotu 10. září od 9,00 do 19,00 hodin. Rezervace na telefonu 774 492 304.

Hornická pouť
Vrchol kulturní sezóny v Jirkově se koná v sobotu 10. září. Chybět nebudou pouťové atrakce, stánky a především hudba na dvou pódiích. Program začne v poledne. Na hlavním pódiu na náměstí Dr. E. Beneše se představí Veselá Krušnohorská muzika, Atmo music, Vilém Čok & Bypass, Marta Jandová a na závěr od osmi večer Balage Band. Na vedlejším podiu v Kostelní ulici budou od 13,00 hodin hrát Pepa Štross a syn, Fusion Factory, Baxon a Molly the Bloom. Vstup je zdarma.

Dny evropského dědictví
Dva zářijové víkendy patří Dnům evropského dědictví. Během nich můžete zdarma navštívit celou řadu památek, prohlédnout si ty, které jsou po celý rok uzavřené, nebo se ponořit do jejich historických příběhů. Pro tento víkend nabídnem akce v Lounech, Klášterci nad Ohří, Kadani, Duchcově a Stekníku. Podrobný program v článku Dny evropského dědictví otevřou na dva víkendy památky.

Žatecký cyklista
Cyklistické závody v žateckém parku se konají v neděli 11. září. Připravena je společná trať pro kategorie dospělých Hobby a Profi, hobíci ji pojedou třikrát a měří asi 4 kilometry, profíci pak šestkrát. Kromě toho ji mohou absolvovat také děti na kolech i odrážedlech. Zázemí startu a cíle je na louce ve spodní části Žateckého parku. Registrace je možná od 9,00 hodin, start prvních kategorií v 10,00 hodin.

Historická procházka městem
Podbořany chystají na sobotu 10. září procházku městem, při níž se dozvíte zajímavosti z historie. Začíná v 10,00 hodin u kulturního domu. Čeká vás procházka po zmizelých místech a mnoho překvapivých informací z jejich minulosti. Provedou vás Vojtěch Peksa, Miroslav Švarc a Romana Havrdová. Trasa bude doplněna o histrické fotografie města. 
Další příležitost k procházce budou mít i rodiny s dětmi. Jejich pěší pochod začíná tamtéž ve 14,30 hodin. Těšit se můžete na stezku s úkoly, kterou hravě zvládnou i ti nejmenší. Cílem cesty je vodní Tvrz v Hlubanech, kde na děti bude čekat odměna, ukázky šermu, rytířská zbroj i dobývání tvrze.

Svatováclavský jarmark
Rozloučení s létem a jarmark se koná v sobotu 10. září na náměstí v Blšanech na Podbořansku. Od 13,00 hodin zahraje dechovka Krušnohorka, poté Lucie Revival, Hudba Praha Band a Me Shit A, v půl osmé začíná zábava s kapelou Ventilky a Pumpičky. Chybět nebudou stánky a lunapark.

Třebívlické vinobranní
Vinobraní v Třebívlicích je letos spojeno s hudebním festival Švestkové dráhy. Uskuteční se v parku třebívlického zámku v sobotu 10. září od 12,00 hodin, další pódium bude umístěno na Komenského náměstí. Vystoupí třeba kapela Slza, Lucie Vondráčková, Rybičky 48 a Divokej Bill. Hudbu doplní ochutnávka vín z místního vinařství. Celým dnem bude provázet trojice moderátorů Ivana Jirešová, Agáta Hanychová a Josef Melen. Vstupné 300 Kč, při dopravě Švestkovou dráhou 150 Kč, děti do 120 cm zdarma.

Mariánské poutní slavnosti 
V Krupce na Teplicku se o víkendu konají městské slavnosti. Sobotní program začne odpoledne, na Mariánském náměstí vystoupí Houfek Band, Pontiac, O5 a Radeček a další. V Parku H. Lidnerové jsou připraveny pohádky, tvořivé dílny a další program pro děti i hudba. V neděli 11. září je na Mariánském náměstí od 13,00 hodin připraveno vystoupení fotbalového týmu umělců a také ZUŠ. V parku pak uvidíte kejklířská a rytířská vystoupení, dravci či ukázky drezury koní. Na fotbalovém stadionu začíná v neděli v 10,00 hodin srandamač Krupka vs tým umělců. Po oba dny nebudou chybět pouťové atrakce, stánky a dobové hry.

Sraz traktorů
Historické zemědělské stroje budou k vidění na srazu traktorů v Sušanech u Strupčic na Mostecku. Kromě přehlídky se stroje zapojí také do soutěží, včetně soutěže o nejhezčí traktor. Pro návštěvníky jsou pak připraveny další soutěže - hod válečkem pro ženy a vrh mlékárenskou konví pro muže. Vstupné je 30 Kč. Doprovází kapela Úlet.

Hrobské VinoHraní
Divadelní Dvorek na Mírovém náměstí v Hrobu ožije akcí pro veřejnost v neděli 11. září. Od 14,00 do 18,00 hodin si užijete ochutnávky vína a burčáku, ovčí sýry s ukázkou výroby, živou hudbu i tanec. Vstup volný.

Zámecké strašení
Poslední akcí letošní letní sezóny na zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku bude Zámecké strašení. v sobotu 10. září od 17,00 hodin se můžete přijít podívat na ohňovou show, divadlo nebo na strašidla ve sklepení a turnaj pro děti. Otevřeno bude do 21,00 hodin, vstupné dobrovolné.

Mostecká slavnost
Velké městské slavnosti chystá město Most na pátek a sobotu 9. a 10. září. Páteční program u kostela Nanebevzetí Panny Marie začne na dvou hudebních scénách ve 14,00 hodin. Uslyšíte třeba kapely Plavci, Slza, Projekt Parabelum, Jelen nebo No Name. Hudební program pak bude pokračovat v sobotu odpoledne a to hned na třech scénách. Představí se třeba Olga Lounová, UDG, Ben Cristovano, Monkey Business, Ivan Mládek a Banjo Band, Petr Kalandra Memory Band a další. V sobotu ve 12,30 hodin vychází z centra města ke kostelu průvod. Součástí sobotního programu jsou také hasičské slavnosti.

Teplické trolejbusy
Teplice slaví 70 let trolejbusů ve městě. Oslavy se budou konat 10. září U Nových lázních. Od 10,00 do 16,00 hodin vás čekají jízdy historickými i současnými trolejbusy zdarma, hudební program, soutěže pro děti a občerstvení.

Proboštovské slavnosti
Městské slavnosti pořádá v sobotu 10. září také obec Proboštov na Teplicku. Odehrávat se budou odpoledne v areálu Pohodlíčko. Pro děti je připravena dětská show, pro všechny pak několik hudebních vystoupení, mimo jiné třeba Vládi Hrona. V deset vše zakončí ohňostroj. Od 13,00 hodin projede spanilá jízda automobilových veteránů na trase Proboštov – Přítkov – Dubí – Novosedlice - Proboštov a poté si je můžete prohlédnout na parkovišti u pošty. Představí se také hasiči a chybět nebudou atrakce a stánky.

Makové slavnosti
Café Páv na zámku Ploskovice u Litoměřic chystá na sobotu 10. září Makové slavnosti jako oslavu suroviny, jejíž pěstování má v České republice dlouhodobou tradici. Můžete se těšit na mák ve všech podobách, slané či sladké delikatesy, makovou kosmetiku, něco makového na sebe a jiné makové produkty. Prodejní stánky v zámecké zahradě od 10,00 do 17,00 hodin doplní i kulturní program.

Krajské dožínky
V Peruci na Lounsku se v sobotu 10. září konají XIV. krajské dožínky. Začínají tradičně ve 12,00 hodin průvodem obcí a předáním dožínkových věnců. Na hlavní scéně pak uslyšíte třeba YoYo Band, kapelu Perutě, imitátora Zdeňka Barnetta. V zámeckém parku bude od 14,00 hodin otevřena historická scéna s ukázkami dravců, šermíři a folkórním vystoupením. Country a dechovka bude hrát na fotbalovém hřiště a pohádky a kouzelník budou připraveni pobavit děti na dětské scéně v zámeckém parku. V průběhu dne uvidíte výstavu zemědělství, řemesel, chovatelů, moderní i historické zemědělské techniky či hasičské techniky. Nakoupit si můžete řadu regionálních potravin a výrobků.

Zahrada Čech
Na litoměřickém výstavišti začíná v pátek 9. září známý zahradnický veletrh Zahrada Čech. Potrvá až do 14. září a otevřeno je každý den od 9,00 do 17,00 hodin. Kromě množství expozic a prodejních stánků je na každý den připraven program - Den s, například v sobotu s časopisem Receptář nebo v neděli s časopisem Zahrádkář se soutěží výpěstků.

Barevná planeta
V Ústí nad Labem, v Městských sadech, se koná v sobotu 10. září festival Barevná planeta, který přibližuje kulturu cizích zemí. Nabídne tři hudební pódia a řadu workshopů, etnostánky, ochutnávky a atrakce pro děti. Hlavním hostem bude francouzská kapela Lehmanns Brothers. Začátek ve 13,30 hodin.

Foto: Krajské dožínky v Peruci, Karel Vávra, městys Peruc.

Další tipy jako filmová představení, divadla či výstavy můžete vyhledávat prostřednictvím Kalendáře akcí.