e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kousek za českou hranicí se budou konat velké hornické slavnosti

publikováno: 5.9.2022, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Saský den horníků a hutníků se bude o víkendu konat doslova pár desítek metrů od české hranice, v saském Olbernhau. Hlavním dějištěm programu bude areál scezovací hutě Saigerhütte v Grünthalu přímo na hranicí za Brandovem v Krušných horách. Dobový program se bude konat 10. a 11. září.

Šestý saský den horníků a hutníků se letos koná ve městě, které patří spíš druhé skupině - tedy hutníkům. V roce 1537 byla založena v údolí Flájského a Načetínského potoka huť Saigerhütte, v níž se získávala měď. Tu najdete na řadě staveb a kostelů v Sasku, včetně slavného Frauenkirche v Drážďanech.

Program slavností bude probíhat na čtyřech scénách – ve festivalovém stanu Rittergut (v centru), na scéně Goethe School (v centru vedle sportovní haly), na divadelní scéně Lange Hütte a historické v Saigerhütte u elektrárny. Na divadelní scéně Lange Hütte se odehrají tři představení historické hry s hudbou z dob 30leté války. Dalším vrcholem je setkání hornických pěveckých sborů, Velká saská hornická večerka a hornická přehlídka.

Program začne již v pátek 9. září v podvečer průvodem, střeleckými salvami, naražením sudů a programem Saigerhütte v záři světel. V sobotu v 11,00 hodin začíná setkání hornických sborů a vrcholem programu bude v devět hodin večer slavnost Zepfenstreich na námestí Gessingplatz. V neděli v půl druhé pak projde městem velký hornický průvod, do které se zapojí stovky krojovaných účastníků z různých hornických spolků celého Saska. Vycházet bude ze Saigerhütte a projde do centra města na Gessingplatz, kde program vyvrcholí velkým koncertem šestnácti sborů. Podrobný program v němčině je k dispozici na www.bergmannstag2022.de.

Foto: Město Olbernhau.