reklama Veselé a informované! Vánoce 2021
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Muzeum v Kopistech má novou atrakci: jízdu hlubinným dolem

publikováno: 5.7.2021, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Dokonalou iluzi hlubinného dolu poskytuje nová atraktivní část prohlídkového okruhu Podkrušnohorského technického muzea v Kopistech na Mostecku. To je jediným na světě, kde se můžete svézt závěsnou drážkovou lokomotivou jako horníci v podzemí. Veškeré zařízení pochází z hnědouhelného dolu ČSA.

ptm_stola_krest.jpgStavba makety štoly začala vloni v listopadu poté, co se zastavila hlubinná těžba na dole ČSA na Mostecku. "Veškeré vybavení, důlní technika a vlastně i materiál, ze kterého byla štola postavena, pochází z našich těžebních společností," říká Eva Maříková, manažer komunikace Seven Energy. "Jsme jediným muzeem na světě, které návštěvníky vozí závěsnou drážkovou lokomotivou. Jde o specifický stroj, který pracuje jen v hlubině, takže ho nemá možnost nikdo běžně spatřit," vysvětluje ředitel muzea Zbyněk Jakš. "Vzhledem k tomu, že v našem revíru už bylo hlubinné dobývání pohřbeno, vše, co tu vidíte, jsou zachráněné technologie, které teď můžeme ukazovat našim dětem," řekl při slavnostním otevření štoly Vlastimil Vozka. Při něm štole požehnal kněz a horníci, kteří ji stavěli, si připili mlékem.

Iluze dolu je skutečně dokonalá - tma, stísněný prostor, rachot strojů, na zemi uhlí... Zážitek z jízdy doplňují i ukázky práce důlních strojů. A k tomu zasvěcení průvodci, kteří sami v minulosti v hlubinných dolech pracovali. Už ve zkušebním provozu byl o tuto atrakci podle ředitele muzea velký zájem.

Muzeum v Kopistech, v bývalém dolu Julius III., je otevřeno od úterý do neděle od 9,00 do 15,00 hodin. "Jednotlivci se objednávat nemusí, pouze větší skupiny," vysvětluje Zbyněk Jakš. Závěsná lokomotiva vozí návštěvníky každou hodinu, prohlídka muzea je však mnohem pestřejší a nabízí toho opravdu hodně. "Když mají lidé dost času, je to na dvě hodiny, když chtějí vidět všechno, je to na tři hodiny a když se ptají, my je neodmítneme, nejsme jako na zámku," podotýká s úsměvem Zbyněk Jakš.

ptm_stola_kombajn.jpg