e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Výlety po Klášterecku: Cesta za zapomenutým kostelem

publikováno: 5.5.2021, kategorie: Turistika, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Dnes sejdeme z kopců a vyhlídek, vyjdeme z hlubokých lesů a navštívíme bývalou obec Mikulovice, kterou dodnes připomíná kostel s červenou střechou. Sedmý díl výletů po Klášterecku nabídne pětikilometrovou procházku, která potěší všechny milovníky historie.

Tip č. 7: Mikulovice

Vzdálenost: 5 km, 1,5 hodiny
Náročnost: Nenáročná
Vhodné pro: Rodiny s dětmi, senioři, přátelé historie
Náš tip: Procházka do Mikulovic, to pravé pro klid a rozjímání

Cesta vede od Nádražní ulice nad železniční tratí po úpatí Jezerního vrchu, kolem rybníka, kde pohledem na jeho klidnou hladinu můžete opět získat svůj vnitřní klid. Pak se po silnici vydáte ke kostelu sv. Mikuláše. Mapa je aktivní, naplánujte si výlet podle svého.

Obec Mikulovice se rozkládala mezi Kláštercem nad Ohří a Kadaní ve vzdálenosti asi 3,5 km od obou měst podél Hradišťského potoka. Mikulovice byly založeny roku 1261, jméno získaly po svém zakladateli Mikuláši a spadaly pod panství Klášterec. Od roku 1850 se staly samostatnou obcí. V roce 1945 bylo v obci 23 hospodářských usedlostí, 13 rodinných domků a celkem 82 popisných čísel. Dále zde byl v té době kamenolom, 2 hostince, škola a železniční stanice. V roce 1978 byly Mikulovice sloučeny s Vernéřovem a v 80. letech 20. století zlikvidovány kvůli záměru vybudování úložiště popílku z blízkých hnědouhelných elektráren. Tento záměr se neuskutečnil a obec zanikla naprosto zbytečně.

Nejvýznamnější památkou v obci byl v jádru gotický kostel sv. Mikuláše, který byl poškozen během třicetileté války. Obnovy se dočkal v 18. století v barokním slohu, rovněž byla přistavěna k západnímu průčelí věž. Jednolodní stavba je zakončená přibližně čtvercovým presbyteriem, k jehož jižní straně je připojena sakristie. Jako jediný ze všech staveb v obci se tento kostel zachoval do současnosti.

Foto: David Kodýtek.

Všechny další tipy najdete ve Speciálu Výlety po Klášterecku.