reklama Františkánský klášter Kadaň
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Krušných horách jezdí jediná lanovka, na Komáří Vížku

publikováno: 5.2.2021, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Všechny lanovky a vleky sloužící k dopravě lyžařů jsou od loňského roku uzavřené. Po zpřísnění opatření v závěru ledna přerušily provoz i další lanové dráhy, třeba na Ještěd nebo Sněžku. Výjimkou zůstává lanovka z Krupky na Komáří Vížku, jediná v celých Krušných horách.

"Současným provozem lanové dráhy nejsou protiepidemiologická opatření Vlády ČR porušována. Lanová dráha, která není součástí žádného lyžařského areálu, svým provozem naopak pomáhá přeplněné autobusové dopravě a cestujícím směřujícím na Komáří vížku," tvrdí místostarosta Krupky Rostislav Kadlec. Podle něj je lanovka součástí rodinného stříbra města.

V minulém týdnu byla lanovka do Krušných hor mimo provoz, podle provozovatele šlo o technické důvody. Od 30. ledna už opět vozí návštěvníky směrem na Komáří Vížku, kde je množství běžeckých tras. Lanovka je v provozu každý den, v zimním období od 8,30 do 16,30 hodin, s odjezdy vždy v půl.

Lyžařské vleky jsou uzavřené již od 27. prosince, v lednu však vláda opatření ještě zpřísnila a zakázala i provoz zbývajících lanových drah. Nejezdí tak například lanovka na Ještěd z Liberce ani lanovky na Černou horu nebo Sněžku v Krkonoších. Naopak stále jezdí třeba lanovka na Pustevky v Beskydech. Podle usnesení Vlády mají vyjímku lanové dráhy "pro zajištění dopravní obslužnosti v rámci veřejných služeb...". Právě to podle rady města Krupka lanovka na Komárku splňuje, neboť slouží jako běžný dopravní prostředek pro obyvatele Fojtovic, chataře nebo i pro dopravu nákladů. Charakter lanovky, kde sedí vedle sebe jen dvě osoby, navíc splňuje i hygienické požadavky. "Z důvodu snížení osobních kontaktů mezi cestujícími byl snížen počet sedaček na 10 sedaček směrem do horní stanice a taktéž směrem do dolní stanice," dodává místostarosta. Při nástupu a výstavu je nutné dodržovat rozestupy a používat roušky a respirátory.