reklama Veselé a informované! Vánoce 2021
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Turisty vystřídali ve štole Johannes netopýři

publikováno: 4.10.2021, kategorie: Turistika, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Zdař Bůh! Tento typický pozdrav slyšelo v letošní turistické sezóně téměř 2400 návštěvníků štoly Johannes v Krušných horách. Druhý rok s koronavirovými opatřeními potvrdil loňský enormní zájem českých návštěvníků o české destinace a památky. Teď už štola bude přes zimu sloužit netopýrům jako zimoviště.

Historickou štolu, zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO, si jich prohlédlo o dvě desítky více než v roce 2020. V srdci Krušných hor na Zlatém Kopci obdivovali důlní dílo ze 16. století na malém a velkém okruhu od května do konce září.

"Již vloni se nám osvědčil online rezervační systém. Od roku 2021 jsou všechny památky UNESCO a jejich prohlídky na internetu na jednom místě. Návštěvník si tak může naplánovat exkurze v krušnohorských historických štolách a dolech v podstatě na týden dopředu. Štola Johannes byla nejvíce žádána o prázdninách, kdy bylo beznadějně vyprodáno,“ říká Blanka Nováková, jednatelka Služeb Boží Dar s.r.o., které o štolu pečují a provozují ji.

Štola Johannes tradičně myslí na nejmenší. I letos rozšířila pro děti Hornické omalovánky, kde se dozvědí, jak vypadá želízko, mlátek, korýtko nebo si vymalují permoníka. Ke stažení jsou zdarma na www.stolajohannes.cz.

Co se bude dít v historickém podzemí na podzim? Od 15. srpna již patří komíny a výstupní štola z velké komory na povrch k replice žentouru netopýrům a od září budou opět všechny prostory sloužit jako jejich přirozené zimoviště. Ve štole bude předtím provedena pravidelná údržba: kontrola výdřev, žebříků, průchodů a průlezů a mnoho dalšího.

Turisté a cyklisté si mohou celoročně prohlédnout exteriérová hornická díla na Kaffenbergu u Zlatého Kopce, jako jsou haldy, nebo vodní díla na Stříbrné stezce. Pro návštěvníky se štola Johannes znovu otevře v dubnu 2022.