e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Velikonoční tip: Rozmanitost ptačích vajec v teplickém muzeu

publikováno: 3.4.2021, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Na velikonočním stole se obvykle objevují slepičí vejce, ale svět ptačích vajíček je mnohem pestřejší. Až půjdete kolem teplického zámku, zaskočte se podívat na jejich pestrost. Regionální muzeum v Teplicích zvolilo jako exponát měsíce dubna právě ptačí vejce.

Ve foyer teplického zámku je po celý duben zdarma k vidění ukázka rozmanitostí tvarů, barev a velikostí ptačích vajec. Přehlídku pro muzeum připravil kurátor zoologických sbírek Miroslav Žemlička, který zároveň přidává řadu zajímavostí: "Za nejmenší je považováno vajíčko kolibříka, které váží okolo 0,3 gramů. Přes tuto malou váhu, je v porovnání s váhou rodičů obrovské. Vajíčko totiž představuje 25 % hmotnosti dospělého ptáka. Za největší se udává vejce pštrosa dvouprstého, vážící v rozmezí od 750 až 1600 gramů. Je to pouze 1% váhy dospělce a tak je vlastně v porovnání s vajíčkem kolibříka drobné."

Vejce mají nejen různou velikost, ale i tvar, jehož úkolem je co nejdokonalejší uložení v hnízdě z důvodu udržení tepla. "Kulovitý tvar je navíc velmi pevný a síla skořápky musí být vyvážená a vydržet váhu sedícího opeřence a přitom umožnit zdárné vyklubání mladých. Ptáci hnízdící v dutinách stromů mají vajíčka kulovitého tvaru. Bezpečí dutin totiž neumožňuje rozkutálení do okolí. Naopak vejce ptáků hnízdících na skalních římsách, kde se mohou skutálet, jsou se širokou základnou a na druhé straně protáhlá do delší špičky," vysvětluje Miroslav Žemlička. 'Šišatá' vajíčka kladou také ptáci, kteří mívají čtyři potomky a potřebují tak šetřit místem v hnízdě - úzkými špičkami je složí k sobě.

Barevnost ptačích vajec ale není velká. Skládá se totiž pouze ze dvou pigmentů - modrozeleného a rezavě hnědého. "Pouze tyto barvy, spolu s bílou skořápkou, jsou součástí barevných vajec. Jejich různá kombinace pak dodá vejci jeho správnou barvu," říká Miroslav Žemlička. Zbarvení vajec slouží jako maskování, které chrání v otevřených hnízdech mláďata před predátory. "Tmavší barva také lépe pohlcuje teplo, proto mají v chladnějších oblastech ptačí vejce sytější barvu," dodává  kurátor zoologických sbírek teplického muzea. 

Zatímco expozice muzea jsou uzavřené, foyer je volně přístupné, a tak si můžete výstavu prohlédnout v běžných otevíracích hodinách denně kromě pondělí v časech 10,00 až 12,00 a 13,00 - 17,00 hodin.

Na fotografii ze sbírek Regionálního muzea Teplice vejce kafky.